Araç borç sorgulama

Konusu Güncel Bilgiler bölümündedir ve koala tarafından 6 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. koala

  koala Editör Editör

  Katılım:
  30 Nisan 2015
  Mesajlar:
  5


  Araç Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

  İkinci el araç almadan önce arabanın kaza yapıp yapmadığını araştırmak kadar aracın borcunun olmadığını da araştırmanız önemli. Aksi halde aracı devraldığınızda borçları da devralmış olacak ve sonradan beklenmedik kötü bir sürpriz ile karşılaşacaksınız. Araç satın almadan önce iyi bir araştırma yapmak sonradan üzülmemek adına önemli

  Satın almayı düşündüğünüz aracın aşağıdaki üç yerden borcunun olup olmadığını sorgulamanızı tavsiye ederiz.

  1) Vergi borcu sorgulama; aracınızın motorlu taşıtlar vergisinin ödenip ödenmediğini kontrol edebilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisi genellikle iki taksit olarak ödenir. Eğer yıl ortasında aracı satın alıyorsanız en azından ilk taksidi ödenmiş olmalı.
  https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU

  2) Muayene borcu sorgulama; araçların belirli periyotlarda muayeneye gitmesi gerekiyor. Muayene tarihi geçen araçlara ay bazında ceza kesiliyor. Aldığınız aracın muayenesinin yapılmış olduğunu internetten sorgulayabilirsiniz. Bu bilgi aynı zamanda ruhsatta da yazıyor.
  http://www.tuvturk.com.tr/plaka-sorgulama.aspx

  3) İspark borç sorgulama; Özellikle İstanbul’da yaşayanların alacakları aracın İspark’a borcunun olup olmadığını da sorgulaması yararlı olacaktır. Diğer illerde yaşayanlar da kendi şehirlerindeki otopark hizmetinden sorgulama yapabilir
  https://borcsorgula.ispark.com.tr/  Last edited by a moderator: 6 Mayıs 2015
 2. Milesrebel

  Milesrebel Misafir

  İkinci el araç alırken gerçektende bakılması gerekiyor araç borç işlerine. Son zamanlarda iyice arttı çünkü bu tarz şeyler.