Bıçaklanmada İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Konusu İlk Yardım bölümündedir ve Network tarafından 6 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Network

Network Yönetici Yönetici

Bıçaklanmada İlk Yardım Nasıl Olmalı

Oldukça ürkütücü ve hayati önem taşıyan kesici,delici gibi yaralanmalar kişiye ilk yardım müdahalesi edilmemesi durumunda yaralının ölümü ile sonuçlanabilmektedir.Bu makalemizde derin ve kanamalı bıçak yaralanmalarına nasıl bir ilk yardımda bulunacağınız hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Bıçak yaralanmalarında kişi göğüsünden veya karnından almış ise durum oldukça ciddi olmaktadır.Bu tür yaralanmalar öldürücü darbeler olabilmektedir.Bıçaklanma gibi durumlarda ilk yapılması gerekenlerden birisi kanamayı durdurmaktır.Bulabileceğiniz bir bez veya steril bir gazlı bez ile yaranın üzerine müdahalede bulunmalısınız.Aynı zamanda bu ilk müdahale ile yara yerinin mikrop kapmasını engellemiş olursunuz.Yara yeri kirli ise teniz bir su ile yıkanmalı sonrasında pansuman uygulanmalıdır.

Yaralı hiç bir şekilde hareket ettirilmemeli ve bıçak vücutta duruyor ise kesinlikle çıkartılmamalıdır.Bu tür delici ve bıçak yaralanmalarında hemen acil servisi aramayı ihmal etmeyiniz.

2. rıcaa

rıcaa Misafir

güzel bir konu anlatım oldu yanımda bir arkadaş bıçaklandı ve ne yapacağımı bilemedim her ne kadar yanlışlıkla olmuş olsa da bu tür olayların olmasını istemiyoruz Allah korusun bilgiler için teşekkür ederim.