Engellilere Nasıl Yardımcı Oluruz?

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Engellilere Nasıl Yardımcı Oluruz?

Engelli insanlar normal sağlıklı bireyler gibi değildirler. Yaşamları sınırlıdırlar ve her istediklerini yapamazlar. Engelli insanlar, engellerinden dolayı zaten bir eksikliğin içinde ister istemez olsalar da insanların onlara bu eksikliği gerek mimik gerek konuşma yoluyla yansıtmaları hoşlarına gitmez. Öncelikle engelli bireyin psikolojik sağlığını önemseyip onu incitici davranış ve sözlerde bulunmamalıyız.

Bizler sağlıklı olabiliriz fakat yarın bir gün bir kaza veyahut bir hastalık geçirip engelli olup olmayacağımızı bilemeyiz. Her sağlıklı bireyin de birer engelli adayı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Bazen bir gülümseme bile yeter o yüreği güzel insanlara. Günlük hayatımızda herhangi bir zorlukla karşılaştıklarını gördüğümüzde hem maddi hem manevi yardımcı olmak hem bize kendimizi iyi hissettirir hem de o bireye yardımcı olmuş oluruz. Kesinlikle farklı insanlarmış gibi saygıyı elimizden bırakmamamız gerekir. Devletin bu bireylere rahat hareket edebilme alanı, ulaşım araçlarını rahat bir şekilde kullanma olanağı, eğitimden diğer sağlıklı bireyler gibi yararlanma hakkını ve onlara iş olanağı sunmak görevidir.

Bizler de insani bir görev olarak engellilere özel kullanım alanlarını işgal etmemeli ve onlara yardımcı olabilmek adına elimizden geleni yapmalıyız!

 
Üst