Epilepside İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

Konusu İlk Yardım bölümündedir ve Network tarafından 12 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. Network

Network Yönetici Yönetici

Epilepside İlk Yardım?

Epilepsi hastalarında kriz aniden gelir ve hasta yere yatar ya da düşer sonrasında ise ani hareketlerle eller, kollar, bacaklar hızlı hareket eder. Böyle bir durumda insanlar panikler ve ne yapacaklarını bilemez ve oldukça telaşlanırlar. Epilepsi ilk yardımı oldukça basittir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kriz esnasında hastanın başına yumuşak bir şey mont kazak ya da tişört koyun ve etrafında her hangi bir cisim varsa uzaklaştırın çünkü hasta kriz esnasında ne yaptığını bilemez vücut istem dışı hareketler yapar.

Eğer hasta üzerinde gözlük varsa çıkarın kravat var ise gevşetin ve daha sonra krizin geçmesini bekleyin. Epilepsi krizi geçtikten sonra hastayı yan yatırın ve başını arkaya doğru çekin çünkü hasta krizden sonra kusabilir ve boğulma riski olabilir. Başını geri çektiğinizde hasta kusma esnasında kendinde olmadığı için boğulmaz. Sonra hemen 112 acil servisini arayarak hastanın olduğu yere ambulans çağırın. Bu basit yöntemle epilepsi krizi olan hastaların hayatını kurtarabilirsiniz. Kriz esnasında soğuk kanlılığınızı korumanız önemlidir.