İlk Yardım Çantasının İçindekiler Ne İşe Yarar?

Konusu İlk Yardım bölümündedir ve Network tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Network

Network Yönetici Yönetici

İlk yardım Çantasındaki Malzemelerin Görevleri

İlk yardım Çantasındaki Malzemeler Ne İş Yarar

İlk yardım çantasınız var içeriğinde bildiğiniz ve bilmediğiniz bazı şey olabilir.Bunları ilk yardım çantası olan veya olan her vatandaşımızın bilmesi gereken malzemeler olduğunu düşünüyoruz.

Aşağıdaki listeden ilk yardım çantasının içeriğini görebilir o malzemenin ne işe yaradığının açıklamasını görebilirsiniz.Mutlaka herkesin bir kez okuması ve bilgi edinmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Üçgen Sargı
    Yararlı olan organı iyice ve düzgünce sarabilmemiz için gerekli

Büyük Sargı Bezi
    Kırılmalar esnasında bu bölgeye sarılarak hareketsiz kalması sağlandığı gibi yaraların pansuman edildikten sonra üzerine sarılması içinde kullanılır.

Steril Gazlı Bez
    Yara üzerine pansuman olarak kullanılır ve burada dikkat edilmesi gereken ambalaj çıkarılırken yaraya sarılacak yüzeyin el deymemesi çok önemlidir.

Turnike
    Ciddi kanamalarda yani kollarda ve bacaklarda atardamar kanaması var ise bunun ile durdurulmalıdır.

Yara bandı
    Kesikler çizikler gibi ufak yaralanmalarda yarayı dış etkenlerden korumak maksadıyla kullanılır.

Plaster
    Yara üzerine koyulmuş bir pansumanın yerinde durması düşmemesi için kullanılmaktadır.

Esmark Bandı
    Kol ve bacaklardaki atardamar kanamalarının durdurulmasında kullanılır. Bant kanayan kısmın üst bölgesinden iyice gerilerek sarılır. Atardamar sıkıştırıldığı için kan durur. Ancak 20 dakikada bir gevşetilmelidir. Yaralıyı naklederken bu uygulamanın hangi saatte yapıldığı bir kağıda yazılarak yaralının üstüne iliştirilmelidir.

Hidrofil Pamuk
    Yara üzerine pansuman malzemesi olarak steril gazlı bezin üstünü ayrıca kırıklarda tespit malzemelerinin altını beslemede kullanılır.

Çengelli İğne
    Sargı bezlerinin veya herhangi bir bezi tutturulması için kullanılır.

Makas
    Sarılan sargı bezleri ve diğer malzemelerin kesilmesinde kullanılır.

Plastik Örtü
    Yaralı kişilerin altına örtülmesi sarılması için kullanıldığı gibi yerde yatan şok geçiren bir kişinin üzerine de örtülür.

Buz Torbası
    Yaralı bir kişinin kafasını çarpış olabilir veya her hangi bir yerine soğuk tedavisi için kullanılabilinir.Vücuttaki şişkinlikleri önlemek için kullanılır.

Vücut Termometresi
    Kişinin vücut sıcaklığının öğrenilmesi amacı ile kullanılır.

İlk Yardım Kitabı
    Kişi acil durumlarda nasıl davranması gerektiğini anlatan özellikle suni teneffüsler, yaralanmalar sırasında neler yapılacağını anlatmaktadır.

Acil Telefon Numaraları
    Kaza zadelerin elinin altına bulunması amacı ile aranacak ilk yardım ekiplerinin telefon numaraları.

2. alikaran

alikaran Misafir

Bende de ilk yardım çantası vardı ve neler ne işe yaradığını pek bilmiyordum ama sizin konunuz bana oldukça iyi geldi ve okuyup bilgi edinme şansım oldu teşekkür ederim.

3. ATASEVER

ATASEVER Misafir

Bencede çok haklısın kanka.Zaten çok kötü diyenin ihtiyacı yoktur.

İlgili Aramalar

1. ilk yardım çantasında bulunması gerekenler ve ne işe yaradıkları

,
  2. ilk yardım çantası ne işe yarar

,
  3. ilk yardım çantasında çengellı ıgne ne işe yarar