Makyaj Malzemeleri Alırken Bunlara Dikkat Edin

Konusu Pratik Bilgiler bölümündedir ve Sibel Çiçekçi tarafından 9 Ekim 2017 başlatılmıştır.

 1. Sibel Çiçekçi

  Sibel Çiçekçi New Member

  Katılım:
  18 Eylül 2017
  Mesajlar:
  8
  Çoğu kadın, makyaj yapmayı sever ve günlük hayatta da makyajlı gezer, özellikle önemli günlerde makyaj daha çok önem kazanır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, sağlıksız üretilen makyaj malzemelerinin cilt sağlığını tehdit ettiğini öne sürmekte. Ayrıca bilinçsiz yapılan seçimler, cilt güzelliğini ve sağlığını da bozabilmektedir. İşte bu nedenlerden dolayı makyaj malzemesi alırken seçici ve dikkatli olunmalıdır. Peki, kozmetik ürün ve makyaj malzemesi alırken nelere dikkat etmek gerek? İşte alacağınız malzemelerde bulunması gereken özellikler…

  Elden ve faturasız ürün alınmamalı çünkü bu ürünlerin çoğunun kullanım süresi geçmiş oluyor. Son kullanma tarihi geçmiş ürünler de toksik ve alerjik etkiler gösterebiliyor.

  Mümkün olduğu kadar isim yapmış makyaj malzemelerini tercih edin. Ucuz makyaj malzemeleri alayım derken bilinmedik firmaların ürünlerini alarak sağlığınızı tehlikeye atmayın.

  Göz kalemi alırken, ucu açık ve başkaları tarafından kullanılmış olanlar alınmamalıdır. Bu etkenler enfeksiyon riskini artırır.

  Makyaj malzemelerinin kullanım sıklığı düşünülüp küçük ve miktar olarak az olanları tercih edilmelidir. Aksi takdirde bitirmeden son kullanım tarihleri dolabilir.

  Fondöten seçimi yaparken içeriklerine çok dikkat etmek gerekir: Örneğin akneli ciltlere sahip kadınlarınkişilerin su bazlı bir fondöten, kırışıklığı daha yoğun olan ciltlilerin ise, daha ince yapıda ve nemlendirici etkisi olan bir fondöten tercih etmeleri gerekir. İçeriklerine gelince kanserojen etkisi bulunan paraben, kesinlikle içermemelidir, bunun yanında ciltte kaşıntı ve kuruluk yapan bizmut ve gözenekleri artırmaya sebep olan ve belirginleştiren talc da olmaması gereken maddelerdir.

  Rimeller de bir diğer zararlı kimyasallar içeren kozmetiklerdendir. Öyle ki, manyetik rezonans görüntülemede beklenmedik görüntü oluşturarak yanlış yorumlara sebep olabilmektedir. Kirpiklerin hacmini artıran rimellerin bazılarında bulunan thimerosal adlı madde de tahriş edicidir. Özellikle yağ bazlı rimellerin temizlenmesi için yağı çözebilen temizleyiciler gerekir ki bunların alerjiye sebep olma veya tahriş etme oranları daha yüksektir. Rimel tercih ederken, bu noktalara dikkat edilmelidir.

  Makyaj malzemeleri alırken nelere dikkat edileceğinden kısaca bahsettik. Umarız yazıdan memnun kalmışsınızdır.