Mount ve Blade With Fire and Sword Stratejisi

Konusu Çocuk Klübü bölümündedir ve Network tarafından 3 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. Network

Network Yönetici Yönetici

Mount&Blade With Fire and Sword Stratejisi

Mount&Blade Warband‘tın devamı niteliğinde çıkardığı Fire and Sword oyununa şu sıralar çok taktım. Gece gündüz oynuyorum denebilir. İlk oyunu hilesiz bitirdikten sonra, bu oyunu bulduğuma sevindim. Fire&Sword‘un Warband’a göre çok güzel farklılıkları var. Mesela, kervan gönderebiliyoruz. Kalelerin hepsine pazar yeri bulunuyor. Paralı asker kampları var, buralardan altınla asker alabiliriz. Kalelerde ve şehirlerde valiler var. Ve en güzel yanı Osmanlı İmparatorluğunu temsilen Kırım Hanlığı’nın bulunması. Bazı şehirlerin, kalelerin ve komutanların isimlerinin Türkçe olması da ayrı bir renk katmış oyuna.
    Benim Fire and Sword stratejim şu: İlk olarak köy muhtarından görevimizi alıyoruz. Bize bir miktar altın veriyor, bu altınla sol tarafta bulunan kaleye geliyoruz. Hana girip, mızrakçıları ya da orda hangi tür asker varsa birliğimize alıyoruz. Şimdi gidip o çapulcuları öldürebilirsiniz. Ortalama 7 kişiler, sizin askerlerinizin yarısı ölür ancak yine de kazanırsınız.

Daha sonraları sürekli görev yapıyoruz. Bir krallıkta dolaşmayın sadece, diğerlerinde de görev yapın. Ama unutmayın, oyundaki en dikkat etmeniz gereken yer birliğinizi her fırsatta genişletmek zorunda olmanız. Her gittiğiniz handan asker toplayın. Valiyle konuşup görev alın. Bu görevler hem sizin krallıklarla ve beylerle olan ilişkilerinizi geliştirir hem de paranız artar.

İsveç, Lehistan ya da Kırım hanlığında paralı asker olarak 3 aylığına calısmanızı öneririm, hem haftalıkları güzel hem de oyunun başındaki en güçlü uluslar bu üçü. Paranız 15 bin altını geçtiğinde Bahçesaray’dan Moskova’ya büyük kervan gönderin, ortalama kazancınız 35 bin altın olur. Buradan da Lehistan’a ve Lehistan’dan İsveç’e kervan gönderin sürekli. Mesela bir görev aldığınızda ya da maraşel orduya çağardığında onun bulunduğu yönde bir şehre kervan gönderin, hem göreve yetişmiş olursunuz hem de para kazanırsınız. Kervan taşımacılığı yaparken asker sayınız mutlaka en yüksek seviyede olmalı.
    Komutanlarla savaştığınızda eğer onları esir alırsanız mutlaka serbest bırakın, çünkü kendi krallığınızı kurduğunuzda ya da ilerideki savaşlarınızda onlara yenildiğinizde esir düşmekten kurtulursunuz. Veyahut, daha sonraları o krallıklarla barış yaptığınızda diğer uluslara saldırırken size yardım ederler ve kale kuşatmalarınıza katılırlar.
    Şimdilik bu kadar iyi oyunlar dilerim.