Rezene Nedir? Faydaları Nelerdir?

Konusu Şifalı Bitkiler bölümündedir ve Network tarafından 6 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

?

Rezene Çayının Diş Ağrılarına Faydalı Olduğunu Biliyor Musunuz?

 1. Evet

  oy sayısı 0
  0,0%
 2. Hayır

  oy sayısı 0
  0,0%
 1. Network

  Network Yönetici Yönetici

  Katılım:
  15 Eylül 2013
  Mesajlar:
  5.437


  Rezene Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Rezene maydanozgiller ailesinden olan, keskin kokulu ve aromalı bir bitki türüdür. Rezene bitkisi bahar aylarında sarı çiçekler açmaya başlar ve neredeyse bütün yıl boyunca canlılığını sürdürebilir. Rezene bitkileri,uygun ortamı bulduklarında ortalama ömürleri iki yıl kadardır. İklimsel olarak Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşamaya uyum sağlamış olmalarına rağmen nadiren de olsa diğer bölgelerde de yetiştirilmektedir. Rezene halk arasında daha çok çaylarıyla anılmaktadır fakat Ege ve Akdeniz bölgelerinde sebze olarak da tüketilmektedir.

  Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

  1 fincan rezene çayı demlemek için yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı dolusu rezene kullanabilirsiniz. Kaynayan suyun içerisine rezeneyi atıp 10 dakika kadar demlendirin ve sonrasında rezene tohumlarını süzdürerek çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

  Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

  Rezene çayının faydaları, sanırım saymakla bitmez.

  En yaygın ve bilinen özelliği, rezene çayı vücutta sakinleştirici görevi görmektedir. Bu yüzden ağrı veya sancı çekilen durumlarda alternatif tıbbi yöntem olarak sıklıkla başvurulmaktadır. Örneğin, diş ağrılarında, regl sancılarında ve migren ataklarında bir fincan rezene çayının ağrıları ortadan kaldırdığı iddia edilmektedir.

  Bunun dışında rezene çayı, kış aylarında soğuk algınlığı, grip, farenjit gibi hastalıkların semptomlarını azaltarak kişilerin rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

  Rezene çayı, yeni doğum yapmış annelerin süt salgılarını arttırdığı gibi çocuklar üzerinde de iştah artırıcı etkisi vardır. Bu yüzden, çocuklarınıza gönül rahatlığıyla içirebileceğiniz lezzetli bir içecektir

  Gözde meydana gelen enfeksiyon durumlarında, soğutulmuş rezene çayını pansuman suyu olarak kullanabilir ve enfeksiyonu ortadan kaldırabilirsiniz.

  Rezene çayını soğuduktan sonra cildinize tonik gibi uygulayarak sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

  Rezene, mide ve diğer sindirim sitemi organlarının işleyişini kontrol ederek hazımsızlığı önlemektedir.

  Rezene Çayının Zararları Nelerdir?

  Her bitki çayında olduğu gibi rezeneyi de aşırı miktarda tüketmeniz durumunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Rezene çayı, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Hamilelik süresince rezene çayı içilmesi sakıncalı olabileceği için doktor kontrolü olmadan içilmemesi tavsiye edilir. Bunun dışında araştırmalarla ispatlanmış bir zararı yoktur ve bilinçli tüketilmesi durumunda herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.