Şifa Kaynağı Sarı Kantaron

Konusu Şifalı Bitkiler bölümündedir ve Network tarafından 5 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

?

Sarı Kantaron Kanı Dindirmek için Kullanıldığını Biliyormuydunuz?

 1. Evet Biliyordum.

  oy sayısı 0
  0,0%
 2. Hayır Bilmiyorum.

  oy sayısı 1
  100,0%
 1. Network

  Network Yönetici Yönetici

  Katılım:
  15 Eylül 2013
  Mesajlar:
  5.437


  Şifa Kaynağı Sarı Kantaron

  Çok uzun yıllardır dünyada ve ülkemizde bilinen kullanılar bir ot sarı kantaron. Osmanlı zamanında yaralı askerleri tedavide kanamalarını dindirmede ve antiseptik olarak kullanılırmış. O günden bu güne hala aynı şekilde kullanılmakta. Yapılan araştırmalarda yararlarının her geçen gün arttığı tespit edilmekte. Dış yaralanmalar, dahiliye sorunları ve psikolojik sorunlarda şifa veren bu bitki hemen hemen her yerde yetişiyor ve çok yıllık bir bitki.

  Sarı Kantaron Çayı

  Hazırlanışı: Yaz aylarında rahatlıkla çarşı, pazarda bulabilceğiniz sarı kantaron otu aktarlarda da satılmaktadır. Demeti taze yada kuru alabilirsiniz. Taze aldıysanız zaten kurutmanızı önereceğiz. Gölge bir yerde baş aşşağıya asılı şekilde demet halinde kurutup tamamen gevrek kıvamına geldiğinde ufalayıp içime hazır çay haline getiriyorsunuz. Elde ettiğiniz bu sarı kantaron çayını bir su bardağına yaklaşık 2-3 çay kaşığı ilave edip üzerine kaynar suyu koyup hemen tüketiyorsunuz.

  Sarı Kantaron Çayının faydaları: 9-12 yaşlarında ki çocuklarda altına yapma sorununu çözümler. Haftada iki defa yatmadan önce bir çay bardağı verilir. Depresyon tedavisindekullanılır. Karamsarlık şüphe gibi ruh hallerinde de faydalıdır. Her gün bir su bardağı yeterlidir. Menepoz sıkıntılarını girerir. Sarılık ve hepatit hastalarına tedaviye takviye olarak verilir. Baş ağrısı, sinuzit ve migren tedavisinda kullanılır. Bel ve romatizmal ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Safra kesesi ve karaciğeri kuvvetlendirir. Günde bir fincan ile bir su bardağı arası sarı kantaron çayının tüketilmesi faydalıdır.