Sınavsız İkinci Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konusu Üniversite bölümündedir ve Network tarafından 12 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Network

  Network Yönetici Yönetici

  Katılım:
  15 Eylül 2013
  Mesajlar:
  5.437


  2.Üniversite Başvuru Şartlar Nelerdir?

  Bitirmiş olduğunuz üniversitenin üzerine tekrar sınavsız bir şekilde ikinci üniversiteyi okuma şansınız doğmaktadır.Peki bu şartlar nasıl olmaktadır.Bir çok kişi nasıl yapıldığını ne gibi şartların,koşulların istenildiğini bilmemektedir.Bizde kısa ve öz bir şekilde bu konuya aydınlık getirmek istedik.

  [​IMG]

  Sınavsız bir şekilde ikinci üniversite için anadolu üniversitesi açıköğretim alanında bir başvuru yapılacak olup bu başvurular her yıl Eylül Ekim ayları arasında yapılmaktadır ki başvuruda bulunacak olan öğrenci takibini aktif olarak yapmalıdır.Sınavsız olarak ikinci üniversite için belli başlı şartlar olmaktadır.Bu şartların, koşulların tam olarak listesine aşağıdan bakabilir ona göre hareket edebilirsiniz.

  İkinci Üniversite Başvuru Koşulları
  • Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim kurumlarının lisans bölümlerinde veya önlisans programlarında kayıtlı öğrenciler, aynı alanda olmamak üzere Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.
  • ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan K.K.T.C.’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de başvurabilirler.
  • Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.
  • Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan denklik belgesi alanlar başvurabilirler.
  • Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.
  • Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler başvuru yapamazlar.
  • Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak, halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.
  • Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere başvuru yapabilirler.