Teog sistemi muamması

Konusu Güncel Bilgiler bölümündedir ve Sinem Adakul tarafından 4 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. Sinem Adakul

Sinem Adakul New Member

Arkadaşlar merhaba,
    biliyorsunuz teog kalktı. Benim gibi bir sürü ailenin kafası karışık bu çocuklar ne olacak diye. Gerçi bakanlar, yetkililer falan olumlu ve umut verici açıklamalar yapıyor ama ben yine de çok emin olamıyorum bu iyi bir şey mi acaba. Yeni gelecek sistemle ilgili 40 tane detay var ve açıkçası ne geleceği de tam olarak belli değil. Tekililere bakıyorum yaptıkları açıklamalar çok net bir şeyin olmayacağını gösteriyor. Sınav açık uçlu sorulardan oluşcak ve daha zor olucak diye düşünüyorum. Sanki çocukların daha çok çalışması gerekicek. Ama benim asıl korkum, çok çalışsalar bile açık uçlu soruları, hocaların kendi yorumuna ve kanaatine kalacağı için çok da kanıtlanabilir ya da itiraz edilebilir bir durum söz konusu olmayacak gibi. Şöyle bir örnek verirsek bu sınav erkek çocuk ayakkabı modelleri gibi...Sonuçta spor ayakkabı olmazsa düz sandalet olsun diyim seçmeliler arasında bir model seçebiliyoruz! Ama diğer türlü öyle değil. Atıyorum bizim spor ayakkabı dediğimize öğretmen hayır efendim ben soldan bakınca sandalete benzetiyorum da diyebilecek. Bu yüzden açık uçlu sorular böyle hayati kavşaklara konulmamalıydı bence.
    Tartışma programlarından da anlatılanları dinledim. Sonuçta çoluğumuz çocuğumuz var gerçekten artık nasıl olacak bilmiyorum. Eski eğitim sistemlerini mumla arayacağımı söyleseler hayatta inanmazdım. Biz ona bile şikayet ederdik çünkü şimdi bu sistem iyi mi olacak kötü mü hiç kestiremiyorum.
    Geçen gün böyle düşünürken bir telaş aldı beni çocuğun emekleri boşa çıkacak diye aldım üzerime b ir hırka koşa koşa okula gittim. Hocalarıyla tek tek konuştum. Aslına bakarsanız onların da kafası bir hayli karışmış. Çünkü yeni öğrenim yılı başladı ve sistem değişeceği haberleri çıktı. E kusura bakmasınlar da dersanelere dünya kadar para verdik. Dersaneler ne ara oturtacak da sistemini ne ara hazırlayacak bu çocukları sınava? Hepsi benim için büyük bir soru işareti umarım hayırlısı olur çocuklarımız için. Sonuçta onlar bizim geleceğimiz.