Yokuşta araba nasıl kaldırılır

Konusu Trafik bölümündedir ve Ender Cengiz tarafından 12 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

 1. Ender Cengiz

  Ender Cengiz Member

  Katılım:
  5 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  143


  Yokuşta duran araç nasıl çıkar

  Bir çok acemi sürücünün korkmuş olduğu anlardan birisi olmaktadır .Yokuş yukarıda kaldıklarında nasıl arabayı geriye kaydırmadan çıkacalacağının bir kaç yöntemi olmaktadır. Burada panik yapmadan gerekli yolları uygulayarak yokuşta kalmış olan aracınızı kaydırmadan çıkarabilirsiniz.

  Yokuşta kaldıysanız iki şekilde bu yokuştan hareketinizi sorunsuz bir şekilde sağlayabilirsiniz. Bunlardan birisi debriyaj ve gaz ayarıdır ayakların ile bu iki pedalın kontrolünü sağlayarak yokuş yukarı çıkabilirsiniz. Ayağınız frende ise debriyaj dan ayağınızı yavaşça çektikçe aracın motorundan da anlaşılacağı üzere araç kendini öne itmeye çalışacaktır. Bu noktayı yakaladığınızda frenden diğer ayağınızı çekerek gaza basınız ve yokuşunuzu çıkmış olursunuz.

  Bir sonraki yokuş çıkılmasında el freni kullanarak yokuşunuzu çıkabilirsiniz.El freninde aracınızı bırakınız ve debriyaj ve gaza bastığınız aracınız gitmeye hazır ise hemen el freninizi indiriniz ve yokuşunuzu çıkınız. Bu şekilde yokuşta durmuş iseniz ilerlemenizi sağlayabilirsiniz. Hiç paniğe gerek olmayıp rahatlıkla bu iki yöntem ile yokuşlarınızı aşabilirsiniz.