1 Nisan Şakası Ne Zaman Ortaya Çıktı

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
1 Nisan Şakası Nerede Ortaya Çıktı

Her yıl tüm dünya da kutlanmakta olan bugün milyonlarca kişinin birbirlerine yaptıkları şakalar ile bilinmektedir.1 Nisan dünyanın her yerinde şaka günü olarak kutlanmakta olup sizlerle az çok tarihini paylaşacağız.

1 Nisan şaka günü Fransa'da ortaya çıkmış olup tarih 1564 gösterdiğinde o zamanın kralı olan IX. Charles yılbaşı tarihini 1 Ocak gününe çekmiştir ki o zamanlar yılbaşı 25 Mart günü kutlanmaktaydı.Tabi bunu duyan bir grup insan protesto etmek amacı ile ayaklarını ve eski geleneklerini sürdürmek için 1 Nisan günleri partiler düzenlerler ve protestoları böyle dile getirirlerdi.Sonrasında 1 Ocak gününü kabul edenler ise bu partilere şaka hediyeler gönderirler ve bu insanları Nisan aptalları olarak dillendirirlerdi. Yani 1 Nisan aptallar günü olarak söylediler.

Bu zamandan sonra ise 1 Nisan Fransa dan başlayarak tüm dünyaya şaka günü olarak yayılmış olup artık her yıl 1 Nisan günü insanlar birbirlerine şaka yapmak için yarışır oldu ki bir çok sorunu da beraberinde getirse bu şaka günü her yıl kutlanmaya devam etti.

 
Üst