Ağız kokusunun sebepleri nelerdir

#1
Ağız kokusu sizi ve çevrenizdeki insanları oldukça rahatsız eden bir durumdur.Ağız kokusu çoğu insanın nefret ettiği fakat başına geldiği bir şeydir.

Aız kokuları bir çok nedenden ötürü oluşabilmektedir. Bir diş çürüğünün veya bir mide sorunundan meydana gelebilmektedir.Bir diğer sebebi ise gece yatarken genel olarak ağzımı kapalı yatar nefesimisi burnumuzdan alıp veririz.Ağzımızın kapalı bir şekikde uyumamızda ağzı içinde bulunan ödem veya mikraopların etrafa yaydığı toksinlerdende oluşabilemektedir.Sağlıklı yaşam için ağız sağlığının çok büyük önemi vardır.

agiz-kokusu.jpg

Sabah kalktığımızda ağzımızın koktuğunu farkkedebilirsiniz.Bu normal bir durumdur.Bu konuda bir anormallik yoktur.Kalktığınız gibi ağzınızı çalkalamanız ve ardından dişlerinizi fırçalamanızdan sonra ağız kokunuz gidecektir.Şimdi gelelim ağız kokusunun en önemli nedenine.Ağız kokusunun oluşmasının başlıca nedeni dişlerimiz ve dilimizdir.Dişlerini fırçalamayanların ağız kokularının olmasının çok normal olduğunu belirtmek isteriz.Tükettiğiniz gıdaların kırıntılarının diş aralarında veya diş mağaraları denilen alanlarda kalmaları ve bura da mikrop üretmeleri süretiyle ağız kokuları oluşmaktadır.Dilimiz nedeni ile kokularda çokca yaşanmaktadır bunun nedeni ise dil yüzeyinde arka kısımlarında kuyucuklar bulunmaktadır.Bu kuyucukların temizlenmesi ciddi anlamda büyük kokular meydana getirmektedir.Burada kalan yemek artıklarının temizlenmemesi burada mikropların birikmesine ve parçalanmasına neden olarak dışa inanılmaz koku çıkarmaktadır.

Ağız kokuları aynı zamanda kulak,burun,boğazdan gelen iltihaplar , sinüzit iltihabı nedeni ilede ağız kokusuna neden olmaktadır.Geniz akıntısıda ağzımızın kokmasına neden olmaktadır.En önemli husus ağız kokusunda unutmayın ki dişlerimiz ve dilimiz den kaynaklanmaktadır. Ağız kokunuzu gideremiyorsanız muhakak bir uzman doktara gitmelisiniz.
 

Son Konular

Üst