Araç borç sorgulama

koala

Editör
Editör
#1
Araç Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İkinci el araç almadan önce arabanın kaza yapıp yapmadığını araştırmak kadar aracın borcunun olmadığını da araştırmanız önemli. Aksi halde aracı devraldığınızda borçları da devralmış olacak ve sonradan beklenmedik kötü bir sürpriz ile karşılaşacaksınız. Araç satın almadan önce iyi bir araştırma yapmak sonradan üzülmemek adına önemli

Satın almayı düşündüğünüz aracın aşağıdaki üç yerden borcunun olup olmadığını sorgulamanızı tavsiye ederiz.

1) Vergi borcu sorgulama; aracınızın motorlu taşıtlar vergisinin ödenip ödenmediğini kontrol edebilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisi genellikle iki taksit olarak ödenir. Eğer yıl ortasında aracı satın alıyorsanız en azından ilk taksidi ödenmiş olmalı.
https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU

2) Muayene borcu sorgulama; araçların belirli periyotlarda muayeneye gitmesi gerekiyor. Muayene tarihi geçen araçlara ay bazında ceza kesiliyor. Aldığınız aracın muayenesinin yapılmış olduğunu internetten sorgulayabilirsiniz. Bu bilgi aynı zamanda ruhsatta da yazıyor.
http://www.tuvturk.com.tr/plaka-sorgulama.aspx

3) İspark borç sorgulama; Özellikle İstanbul’da yaşayanların alacakları aracın İspark’a borcunun olup olmadığını da sorgulaması yararlı olacaktır. Diğer illerde yaşayanlar da kendi şehirlerindeki otopark hizmetinden sorgulama yapabilir
https://borcsorgula.ispark.com.tr/
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
M

Milesrebel

Misafir
#2
İkinci el araç alırken gerçektende bakılması gerekiyor araç borç işlerine. Son zamanlarda iyice arttı çünkü bu tarz şeyler.
 
Üst