Araç hasar sorgulama

koala

Editör
Editör
#1
Araç Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araba alacakların en büyük problemlerinden biri aldıkları arabanın, satıcının belirttiği kadar temiz olup olmadığıdır. Genellikle araba almaya bir usta ya da arabalardan anlayan bir tanıdık ile gitseniz bile aracın kazalı olup olmadığını anlayamayabilirsiniz. Bazı araçlar kazalı olduğu halde satıcı tarafından kazasızmış gibi sunulabiliyor.
Aslına bakarsanız arabayı ikinci el yerine sıfır almak çok daha mantıklı ama bunun için de her zaman bütçeniz olmayabilir.

Aracın hasarlı olup olmadığını internetten sorgulayabilirsiniz. Bunun için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sitesine giriş yaparak arama yapmanız gerekiyor. Aramaları “Plaka ve Sigortalı TC Kimlik no” , “Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No” ya da “Plaka ve Sürücü TC Kimlik No” ile yapabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey aramaların kaza tespit tutanakları içerisinden yapıldığıdır. Eğer araç sahibi kaza yaptıysa ve sonrasında da kaza tespit tutanağı düzenlemeyip direk sanayiye götürerek aracın tamirini gerçekleştirdiyse bu sayfadaki aramalarda kayıt görünmeyecektir. Ancak her şeye rağmen araba almadan önce bu sayfada sorgulama yapmanız yine de size bir fikir verebilir.

http://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/KazaTespitTutanagiSorgula.aspx
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
M

Milesrebel

Misafir
#2
Sonuçlar kolay ve doğru çıkıyor. Daha demin hasar sorguladım ve sonuç doğru.
 
Üst