Atatürk Hayatı Kısa

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Atatürk Hayatı Kısaca

Atatürk Kısaca Kimdir

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk dünyaya 1881 yılında Selanik'te gelmiştir.Annesi Zübeyde Hanım babası ise Ali Rıza Efendi dir. İlk öğrenime burada ananesinin yanında başladı ve okula gitti ilk gün öğretmenini eline sopa vurması ile ananesi okuldan Atatürk'ü aldı zaten okumasını istemiyordu.Sonrasında Atatürk komşusunun asker oğlunu her zaman askeri üniforma ile geçerken görüyordu ve üniforma Atatürk'ü çok etkilemiştir.Ailesinden gizli olarak askeri sınavlara katılır ve kazanır ardından okuyama başlar.

Harp Akademisi’nden yüzbaşı rütbesiyle mezun olan Mustafa Kemal Şam'da göreve başladı. Osmanlı Devleti zamanında Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı’na katıldı. I. Dünya Savaşı sonucunda Mondros Ateşkes antlaşması imzalanınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattı. Havza ve Amasya Genelgelerini yayınladı. Erzurum ve Sivas Kongrelerini topladı. Sivas Kongresi ile bütün milli cemiyetleri tek çatı altında birleştirdi.

Sivas Kongresi’nin ardından İstanbul Hükümeti ile Amasya Görüşmesini yapınca İstanbul Hükümeti, Temsil Heyetinin varlığını resmen tanımış oldu. 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM açılınca Mustafa Kemal Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. 5 Ağustos 1921’de kendisine Meclis tarafından Başkomutanlık görevi verildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı.

Ülkemizin kuruculuğunun önderliğin yapmış olan Atatürk 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyetin ilanı gerçekleştikten sonra ilk Cumhurbaşkanı olarak göreve başlar ve 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal'in sonuna Atatürk soyadı da meclis tarafından verilir.Gazi Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 yılında İstanbul daki evinde yakalanmış olduğu amansız hastalığa yenik düşerek saaat 09:05 gece hayata gözlerini yumdu.
 
Son düzenleme:
Üst