Atatürkün Kişisel Özellikleri Kısaca

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Atatürk'ün Kişisel Özellikleri Nelerdir

Mustafa Kemal Atatürk Özellikleri

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1881 yılında Selanik'te doğmuş olup 1938 yılında İstanbul'daki evinde hayata gözlerini yummuştur.Atatürk bir çok zafer ile ülkemiz topraklarını silah arkadaşları ile korumuş ve kollamıştır.Mustafa Kemal Atatürk'ün bir çok özelliği olup sizlere kişisel çok özel özelliklerinden kısaca bahsedeceğiz.Vatan Severliği
En önemli özelliklerinden birisi olup vatanı için her şeyi gözden çıkaran büyük mücadeleler sergilemiş.Vatan savunması Atatürk için her zaman her şeyden daha önemli olmuştur.Atatürk'ün vatan severliği İstiklal savaşını kazanması ile göstermiştir.

Sabır ve Disiplin Anlayışı
Mustafa Kemal Atatürk araştırır,inceler ve tartışmakla beraber sonun kesin ve net kararlar verirdi.Atatürk'ün vermiş olduğu kararlar ise daima sabırla beklenmekteydi.

İdealistliği
Atatürk’ün en büyük ideali ,Türk Milletinin ‘’ En medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını yükseltmek’’ti.Bir idealist olarak , en kısa zamanda bu hedefe ulaşmak istiyordu.

Hakikati Arama Gücü
Hakikati aramak ve hakikati konuşmak Atatürk’ün yöntemiydi.O , akıl ve bilime değer verirdi.Olaylara bir bilim adamı gözüyle bakarak hakikati bulmaya çalışırdı.’’Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yoktur.’’derdi

İleri Görüşlülüğü
Atatürk olayların gidişini değerlendirerek sonucunu tespit ederdi.Çanakkale Muharebeleri sırasında , düşman donanmasının nerden çıkarma yapabileceğini önceden sezerek gerekli tedbiri alması savaşın sonucunu değiştirmiştir.

Açık Sözlülüğü
Atatürk , doğruyu söylemekten asla çekinmezdi.’’Ben düşündüklerimi ,daima halkın huzurunda söylemeliyim.yanlışım varsa halk beni tekzip eder.’’derdi.

Mantıklılığı
Keskin bir mantık ve zekâ gücüne sahip olan Atatürk ,hayatı boyunca akıl ve mantığa büyük önem vermiştir.Bu özellik onun evrensel devlet adamı olarak tanınmasında büyük bir rol oynamıştır.’’Bizim akıl ,mantık ve zekâ ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir.’’ diyerek ülke sorunlarında mantık ve şuurla hareket edildiğini göstermiştir.

Çok Cepheliliği
Atatürk çok cepheli bir liderdi.O hem fikir hem de hareket adamıdır.Yani bir taraftan Türk inkılabının hazırlayıcısı diğer taraftan da uygulayıcısı olmuştur.Hem düşünen hem de eserler veren Atatürk , çok yönlü bir lider olduğunu göstermiştir.

Eğitimciliği
Atatürk toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı amaçladığı için milli eğitim ile yakından ilgilenmiştir.O , ‘’ Eğitimdir ki bir milleti ya hür , bağımsız , şanlı , yüce bir toplum olarak yaşatır ; ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder.

Yöneticiliği
Mustafa Kemal iyi bir yönetici için gerekli bütün özelliklere sahipti.Kibar davranışları , dürüstlüğü ,emir veriş tarzıyla örnek olmuştur.Gerek devlet yönetiminde gerekse askerlik hayatı boyunca hiçbir zaman maceraya yer vermemiştir.Atatürk ‘’Büyük kararlar vermek kâfi değildir.Bu kararları cesaret ve kesinlikle tatbik etmek lâzımdır.’’ diyerek verdiği kararlarda ısrarcı olmuş ve sonucun kendi istediği şekilde çözümlenmesi için uğraşmıştır.

Alıntı
 
Üst