Bel Fıtığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Bel Fıtığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde masa başı çalışmalarının da artmasıyla sıklıkla karşı karşıya kaldığımız bir hastalık olarak biliyoruz bel fıtığını. Normal bir insan hayatında en az bir defaya mahsus olmak üzere bel ağrısı veya buna benzer sıkıntılar çekiyor.

Peki nedir bu bel fıtığı? Belde beş adet omur kemiği bulunur.Bu kemikler L1 den L5'e kadar isimlendirilmiştir. Bu kemiklerin arasında ise disk adı verilen kıkırdak bir doku bulunur. Disklerin arasında ise sıvıya yakın kıvamda bulunan bir madde vardır. İşte bu maddenin diskler arasından çıkıp, sinirlere baskı yapması halinde oluşan hastalığın adı bel fıtığıdır.

Bel fıtığı, belde ağrı, ayaklarda ağrı, ayaklarda uyuşma şeklinde kendini belli edebilir. Özellikle ağır işlerde çalışan veya yüksek efor sarfedilen ve mücadeleye yönelik bireysel sporcularda görülebilir.

Bel fıtığının tedavisi ise muhakkak konusunda uzman bir doktor tarafından konulmuş teşhis sonrası başlamalıdır. Kişi fizik tedavi yöntemiyle tekrar eski sağlığına yakın bir hale getirilebilir. Eğer fizik tedaviden sonuç alınamazsa ise Nörüşirurji uzmanları tarafından gerekli görülmesi halinde hasta ameliyat ile tedavi edilebilir.

Bel fıtığına yakalanmamak için kişiler ağırlık kaldırma durumunda kaldıklarında özellikle, ağırlığı bellerine değilde daha büyük bir kas gurubu olan bacaklara bindirmeleri gerekmektedir. Örneğin dizleri bükmeden direk olarak yerden bir eşyayı kaldırmak zararlı olabilir. Ayrıca kişiler kilolarına dikkat ederekte bel fıtığının önüne geçebilirler. Bel güçlendirici bir kaç fitness egzersizi ise belinizi korumak adına düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Bel fıtığı olmuş kimselere yüzme sporu önerilebilir. Vucudun bütün kas gruplarının üzerine vucut ağırlığı dışında herhangi bir yük bindirmeden çalıştırmanın en etkili yolu bu spordan geçer. Düzenli olarak yüzme sporu yapabileceğiniz bir yer varsa yüzmek insanı forma sokabilecek ve bu tür rahatsızlıklardan koruyabilecek kadar etkilidir.

Bel fıtığı son derece ciddiye alınması gereken bir hastalık olmakla beraber önleyici fizik tedavi yöntemleri, kilo kontrolü, yüzme vs. yöntemlerle önüne geçilebilecek bir rahatsızlıktır. Sizde bu tarz önleyici tedbirlerle bu hastalıkla mücadele edebilirsiniz. Sağlıkla kalın.
 

Son Konular

Üst