Bernard Bolzano Matematik

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Bernard Bolzano Matematik

Bernard Bolzano 5 Ekim 1781 yılında Prag’da doğmuştur. İtalyan asıllı bir Çek filozof ve matematikçidir. Bolzano felsefe, fizik, matematik ve ilahiyat konularında çalışmalarını sürdürmüştür. 1807 yılında Prag’da bir üniversitede felsefe ve din profesörü olarak görev yaptı.

Akılcı bir araştırmacı olduğu için Kant’ın idealizmine karşı çıkmıştır. Bu durum onun 1819 ve 1825 yılları arasında Prag üniversitesinde 7 sene boyunca ders vermemesine neden olmuştur. Çünkü akılcılık ile suçlanmıştır. Aynı üniversitede profesörlüğü de elinden alınmıştır. Ancak çalışmalarına dışarıdan devam etmiştir.

Bernard Bolzano Matematik Alanında Neler Yapmıştır?

· Matematik alanında ilk olarak sonsuzluk üzerinde çalışmalar yapmıştır. Sonsuz küçüklükler ve büyüklükler gibi konuları araştırmıştır. İlk kitabı olan “Sonsuzluk Üzerine Paradokslar” 1851 yılında yayınlanmıştır.

· Noktasal kümeler üzerinde çalışmalar yapmıştır.

· Fonksiyonlar adlı bir kitap yazmış ve “Bolzano-Wierstrass teoremi” konusunu ilk kez bu kitapta kullanmıştır. Ancak ispatının daha önce yaptığı çalışmalar arasında yer aldığından bahseder. İspatı daha sonra bulunduğu ve tamamını Wierstrass verdiği için teoremde iki isim de yer alır. Sonsuz terimli serilerin birçok özelliğini bu teorem ile birlikte kavrayabilirsiniz.

Matematik konusunda ki bu önemli teoremleri sunan Bolzano, döneminde kıymeti bilinmeyen bilim adamları arasında yer almaktadır. Zamanında çok fazla hırpalanmış ve profesörlüğü elinden alınıncaya kadar çeşitli yaptırımlar uygulanmıştır. Matematik dünyasına kazandırdığı teorem ile birlikte adından çokça bahsedilen Bolzano 18 Aralık 1848 yılında Prag’da hayata gözlerini yummuştur.
 

Son Konular

Üst