Beş Duyu Organının İsimleri Nedir?

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Beş Duyu Organımız Nelerdir?

İnsan vücudunda toplam olarak beş duyu organı bulunmaktadır.Duyu organlarımız yaşamız olduğumuz çevreye uyum sağlamamız için oldukça önemli organlarmızdan oluşmaktadır.Beş duyu organımıza bir bakacak olursak kulak,göz,burun,dil ve deri olmaktadır.

Duyu organlarımızı tam olarak ne işlev gördüğünü her birini kısa bir şekilde açıklayarak aşağıda anlatmak isteriz.İşte beş duyu organımız olan kulak,burun,göz,dil ve derinin tanımları şu şekildedir.

Kulak

İşitme organımız olup konuşlanları ve çevrede olup bitenleri duymak ile yükümlü önemli organlarımızdan birisi olmaktadır.Ses maddelerin titreşmesi ile oluşmaktadır.

Dil

Yapısı tamamen çizgili kaslar ile örülü olup ağız yolu ile almış olduğumuz besinlerin tadını alma işlemini gerçekleştirmektedir.Dil üzerinde yer alan kabartılar tat tomurcukları olmaktadır.Dil üzerinde çok sayıda duyu almacı ve siniri bulunmaktadır.

Burun

Çevremizdeki kokuları almamıza yardımcı organımız olan burun aynı zamanda nefes alıp verebilme konusunda da yardımcı olmaktadır.Özellikle koku alma duyu organımız olarak daha önemli olmaktadır.


Deri

Vücudumuzu örten ince ve aynı zamanda esnek bir doku olmaktadır.Deri genel itibariyle vücut iç organları korumakla birlikte vücuda girebilecek yabancı organları önlemektedir.


Göz

Önemli organlarımızdan birisi olan göz cisimleri görmemizi sağlamaktadır.Etrafından almış olduğu ışığı beynimize iletmekte olup cismin uzaklığını,büyüklüğünü ve rengini algılamaktadır.

 
Üst