Bir Kişi Kurban İçin Nasıl Vekalet Verir?

Eray

Editör
Yönetici
Editör
#1
Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir?

Kurban bayramının yaklaşması ile telaşlar başlamış durumda. Özellikle vekalet konusunda oldukça sık sorunlar yaşanabiliyor. Kurban kesecek yada kestirecek olan kişilerin merak ettikleri bu sorunun yanıtını sizler ile paylaşmak istiyoruz. Bir kaç araştırmadan sonra sağlıklı ve doğru şekilde vekalet nasıl verilir sorusunu sizler ile paylaşacağız.

Öncelik olarak kurbanı bir başka kişiye kestirecekseniz eğer kalben niyet etmeniz bu konuda yeterli olacaktır. Buna örnek olarak şu şekilde söyleyebiliriz; Allah rızası için bayram kurbanımı kesmeye seni vekil tuttum şeklinde demeniz yeterli olacaktır.

Bunun yanı sıra birde kurbanı hem başkası alacak hemde bir başkası kesecekse eğer ki günümüzde çok yaşanan bir durum o zaman niyet şu şekilde yapılmalıdır; Bayram kurbanımı almaya aldırmaya kesmeye ve kestirmeye niyet ettim diyerek niyetimizi tamamlamış oluyor. Daha kısa bir şekilde niyette vardır oda şu şekildedir; Kurban işimi halletmek için seni vekil ettim.

Ayrıca kurbanı bir başkasına kestiriyorsanız Allah rızası için bayram kurbanı kestirmeye seni vekil ettim demek yeterli olacaktır bu durum karşısında.

Birde bir kişi üzerine eğer kurban kesmesi vacib olmamış olsa fakat vekil vacip diyerek kesme işlemine başlarsa kurban yine nafile olarak sahih olmaktadır. Nafile kurban olsun Akika kurbanı olsun yada adak kurbanı olsun bu kurbanlar yanlışlıkla vacib diye kesilse bile bir mahzuru olmamaktadır.
 
Üst