Çanakkale Savaşının Nedenleri

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Çanakkale Savaşının Sebepleri

Ülkemizin en büyük ve önemli savaşlarından birisi olan Çanakkale Savaşı birinci dünya savaşı sırasında yaşanmış olup bu savaş 1915 - 1916 yılları arasında yaşanmıştır.Çanakkale savaşı Gelibolu yarımadasında yaşanmış olup bu savaş Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yaşanmıştır.Peki bu savaş neden oldu neden gerek duyulduğunu merak ediyorsanız aşağıda sizler için maddeler halinde hazırladık detaylıca okuyabilirsiniz.

Çanakkale Savaşı Neden Oldu

1- 1911-1912 yıllarında Osmanlı Devleti son Afrika toprakları olan Trablusgarp ve Bingazi’yi İtalya’ya bırakmış, 1912-1913 Balkan hezimeti ise, 500 yıldır Türk olan Rumeli’deki son Türk hakimiyetini yok etmişti. Bu yüzden Osmanlı Devleti kaybettiği toprakları geri almak istemesi

2- İngiliz ve Fransızların İstanbul’u ele geçirmek istemesi ve İstanbul’a giden yol ise Çanakkale Boğazı’ndan geçer. Bulgar ordularının İstanbul kapılarını zorlaması, İstanbul ve boğazların güvenliğinin tehlikeye girmesi..

3- Ekonomisi kötüye giden Rusya’ya gerekli yardımı götürmek. Ve Anadoludaki petrol yataklarını ele geçirmek.

4- Balkan Savaşları’ nda yara almış Osmanlı devleti’ne ikinci hamleyi vurarak tamamen çökertmek. Bu sayede de Avrupa’ya açılabilme emellerini gerçekleştirmek.

5- iki Alman gemisinin Akdeniz’de İngiliz ve Fransız donanmasından kaçarak Türk bayrağı altında Rus limanlarını bombalaması.

6- Osmanlı Devleti’nin bu sebeplerden dolayı savaşa girmek zorunda kalması ve müttefiği olduğu Almanya’nın savaşı kazanacaklarına inanması.
 
Üst