Cep Telefonlarında Güvenlik Tedbirleri Nelerdir?

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Cep Telefonlarında Güvenlik

Cep telefonları gündelik yaşantımızın nerede ise vazgeçilmezi oldu. Artık gelişen teknoloji ile birlikte mail kontrolleri, sosyal medya hesapları ve bunun dışında internet üzerinde kredi kartı ile alışverişler gibi tüm işlemlerimiz cep telefonları aracılığı ile yapılıyor. Bu durumda cep telefonu güvenliği oldukça büyük bir önem taşıyor.

Cep Telefonlarında Güvenlik Nasıl Sağlanır?

· Telefonunuzda mutlaka ekran şifresi kullanmalısınız. Çünkü telefonunuzu bir yerde unutmanız durumunda alan kişi maillerinize ya da internet bankacılığınıza direkt olarak erişim sağlayabilir. Telefon ile yeni şifre istemesi durumunda tüm hesaplarınız kişinin eline geçebilir.

· Eğer dışarıdan gelebilecek güvenlik saldırılarından korunmak istiyor iseniz, telefonunuzda yer alan temel güvenlik ayarlarını kesinlikle değiştirmeyin. Çünkü bu ayarlar farklı uygulamaların indirilmesini engelleyen uygulamalardır.

· Uygulama indirirken mutlaka dikkatli olmalısınız. Bazı uygulamalar virüs taşıyabilir ve siz farkında olmadan tüm bilgilerinize ulaşabilir. Bunu engellemek adına sadece güvendiğiniz yerlerden uygulama indirmeli ve uygulamanın kabul etmeniz gereken şartlar kısmında sizden ne gibi izinler istediğine dikkat etmelisiniz.

· Alışveriş yaparken sanal kart kullanmanız birçok riskten korunabilmeniz adına önem taşımaktadır. Güvenmediğiniz yerlerden ücretli uygulama indirmemeli ve bu gibi yerlere kredi kartı bilgilerinizi vermemelisiniz.

· Telefonunuzdan bir ağa bağlanırken mutlaka güvenli ağ olduğuna dikkat etmeniz gereklidir. Çünkü telefonunuza erişim sağlanabilir ve bu durumlarda güvenmediğiniz yerlerde herkese açık ağlara bağlanmamalısınız.

· Telefonunuzun çalınma ihtimaline karşılık uzaktan erişim sağlayan uygulamalar tercih etmelisiniz. Bu şekilde önemli bilgileri kaldırabilirsiniz. Çalınma gibi bir durumda oluşabilecek zararlardan kurtulabilmek adına IMEI numarası ile birlikte BTK’ya mutlaka bildirmelisiniz.
 
Üst