Çevremizde Bulunan Müzik Aletleri Nelerdir?

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Etrafımızdaki Müzik Aletleri Nelerdir?

Çevremizde var olan sık bir şekilde kullanılan bazı müzik aletlerine örnek vermek istedik fakat bundan önce sizler ile üç müzik atlet türlerinin isimlerini paylaşmak isteriz.Üç tane müzik aleti türü olup bunların isimleri telli müzik aletleri, nefesli müzik aletleri ve gergin zarlı müzik aletleri olmaktadır.Tüm bu müzik aletlerine aşağıda örnek verilmektedir.

Telli Müzik Aletleri
Bu alette her tel belli bir nota çıkarmaktadır ve ses çıka kısımları ise gergin telleridir.Bu telli müzik aletlerine örnek verecek olursak Alto, bağlama, balalayka, banco, çello, gitar, harp, kanun, keman, kemence, kontrbas kopuz, lavta, lir, mandolin, piyano, rübab, tanbur, ut, viyola, viyolonsel telli müzik aletleridir.

Nefesli Müzik Aletleri
Bunların bir ucundan doğrudan doğruya ya da uygun bir ağızlıkla üfleyerek borunun içindeki hava titreştirilir. Ses borularından çeşitli sesler elde etmek için boru boyunca dizilmiş bulunan delikler açılıp kapatılır. Akordeon, baso, flüt, gayda, klarnet, ney, obua, org, saksafon, trompet, zurna, nefesli müzik aletleridir.

Gergin Zarlı Müzik Aletleri
Bir kasnak üzerine gerilmiş zarlardan meydana gelen aletlerdir. Gerginlikleri ve boyu değişmediği için verebildikleri nota çeşidi az olur. Davul, tef, dümbelek, gergin zarlı müzik aletleridir.
 

Son Konular

Üst