Çiçeğin Kısımları Nelerdir?

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Çiçeğin Bölümleri Nedir?

Bitkilerde üremeyi sağlayan çiçek toplam olarak bakacak olduğumuz dört kısımdan oluşmaktadır.Çiçek kısımları ise çanak yaprak,taç yaprak,erkek organ ve dişi organ olmaktadır.Bu kısımları aşağıda detaylı bir şekilde kısa ve öz bir şekilde tanımladık okuyarak çiçek kısımlarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Çiçek Kısımları Nedir?

Çanak yaprak: Yeşil renge sahip olmak birlikte en bu kısım çiçeğin dış kısmını oluşturmaktadır.Çiçek tomurcuk halinde olduğunda çiçeği korumak ile yükümlüdür.

Taç yaprak: Çiçekten almış olduğumuz kokulu kısım olmakla beraber aynı zamanda renginide veren kısımdır.Bu kısım ayrıca tozlaşma esnasında böcekleri kendine çekere bitkinin üremesinde, çoğralmasını sağlamaktadır.

Erkek organ: Bu kısımda çiçekteki polen meydana gelmektedir.Ayrıca bitkiler üzerindeki çeşitlilik oluşmasında önemli rol oynar.

Dişi organ: Bitkilerin en iç kısmında yer alan bir üreme organı olmakla birlikte dişçik borusu, yumurtalık ve tepecikten oluşmaktadır.

Ek olarak ise Çiçek tablası buradan salınacak olan şekerli maddeler ile böceklerin dikkati çekilmesi sağlanır ve tozlaşmada olduk önemli rol oynar.
 
Üst