Çin Seddi Uzaydan Görünüyor Mu?

#1
Çin Seddi Uzaydan Görünüyor Mu?

Çin Seddi uzaydan görünüyor mu?Doğru bildiğimiz yanlışlardan biridir bu. Milattan önce 3. yüzyılda Türklerden korunmak için Çinlilerin yaptığı, Çin’in kuzey sınırı boyunca uzanan bir duvardır (Her şeyde olduğu gibi bunda da parmağımız var). Uzay diye tabir edilen yer, dünyanın uydusu ay ya da dünyanın etrafında dönen uydular ise çıplak gözle Çin Seddi‘ni görmek mümkün değildir. Çin Seddi sadece uzaydan teleskop ile dünyaya bakarsanız görünür.

Bu bilgi nereden çıktı?

Her şeyde olduğu gibi birinin doğru dürüst bilmediği bu bilgiyi televizyonda ya da gazetede söylemesi üzerine, geçmişte teknolojinin yetersizliğini de düşünürsek, bilinç altımıza yerleşmiştir. Tıpkı mehter yürüyüşünde düştüğümüz yanlışlık gibi. Orada bahsettiğim “insanlar bilginin kaynağını ve doğruluğunu araştırmayacak kadar tembeldir” sözünün hala arkasındayım. Çünkü şu an doğruluğuna inandığımız o kadar yanlış bilgi bulunuyor ki, hepsini bir yazıda toplamak mümkün değil. Bu sebeple bunları sizlere duyurmak için tek tek yazacağım.

Mantıklı Düşünelim!

Bir yapının uzaydan (aydan yahut bir uydudan) görünebilmesi için devasa bir genişliğe sahip olması gerekir. Orta Asya’da bulunan Aral Gölü bile uydu fotoğraflarında neredeyse 1 kuruş kadar görünüyor. Çin Seddi‘ni ele alalım. Eni 6,5 metre ve Yüksekliği 7-7,5 metre. Şu an da önemli bir kısmı parçalanmış, yıkılmış vaziyette. Bu kadar küçük bir şeyin dünya dışı bir yerden görülebilmesi tamamen hayaldir. Çin Seddi‘nden yukarıya doğru 20 km’den görebilirsiniz. Ancak daha yukarıya çıktığınız takdirde çıplak gözle görmeniz imkânsızlaşır.
 
Üst