Depremden Sonra Neler Yapılmalı

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Deprem Sonrası Yapılacaklar Nelerdir?

Ülkemizin bir deprem bölgesi olduğunu bilmeyenimiz yoktur fakat oldukça unutkan olduğumuzdan bu doğal afet anca meydan gelince kafamıza dank ediyor.Doğal afetler arasında yer alan deprem oldukça yıkıcı ve şiddetli olmasının yanı sıra ciddi derece mal ve can kaybına neden olmaktadır.Yurdumuzun her bölgesi deprem bölgesi olup her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmalıyız.

Allah göstermesinde deprem oldu diyelim peki sonrasında neler yapılmalı yapmanız gerekenlerin ne olduğunun bilmiyorsanız konumuzdan hazırlamış olduğumuz listesi iyice okumanız rica olunur.

Deprem Sonrası Yapılması Gerekenler

- Büyük bir depremden sonra artçı sarsıntılar devam edecektir. Bu artçı depremlere karşı hazırlıklı olun ve yetkililer izin vermedikçe evlerinize girmeyin. Bazı artçı sarsıntılar zayıflamış yapılarda hasar yapacak kadar büyük olabilir.

- Kendinizin ve çevrenizdeki insanların yaralanıp yaralanmadığını kontrol ediniz. Gerekiyorsa ilk yardım yapınız.

- Su, gaz ve elektrik tesisatını kontrol ediniz, hasar görmüş iseler derhal vanaları ve sigortaları kapatınız.

- Gaz kaçakları olup olmadığını kokuya dikkat ederek kontrol ediniz. Asla kibrit ve çakmak kullanmayınız ve gaz kaçağı olmadığından emin olmadan elektrik düğmelerini açıp kapamayınız. Gaz kaçağı olduğunu anlarsanız hemen pencereleri ve kapıları açınız, gaz vanasını kapatınız, binayı hemen terk ediniz ve sorumluları haberdar ediniz.

- Acil kurtarma hakkında bilgi sahibi olmak için radyonuzu açınız. Çok gerekli olmadıkça telefonu kullanmayınız ve hatların daha acil haberleşmeler için kullanılabilmesine yardımcı olunuz. Kanalizasyon ve atık su tesisatının hasar görüp görmediğini kontrol etmeden tuvalet rezervuarlarını boşaltmayınız.

- Hasar görmüş binalardan uzak durunuz. Kırık cam, döküntü, çivi vs. gibi tehlikelerden korunmak için bot ve eldiven giyiniz. Bacalara dikkatlice yaklaşınız.
Okulda veya işyerinde yapabilecekleriniz

- Acil durum planlarına ve bu planların uygulayıcılarının direktiflerine titizlikle uyunuz. Tsunami veya deniz kabarması olabilecek bölgelerde plajlardan ve kıyılardan uzaklaşınız. Tsunami veya deniz dalgası, depremin sarsıntılarının sönmesinden uzunca bir süre sonra bile sahibi basabilir.

- Görevli ve sorumlu olmadığınız takdirde hasar bölgesine ve hasarlı binalara girmeyiniz. Bazı büyük depremlerde hasar bölgesini kontrol altında tutabilmek için örfi idare ilan edildiği bile olmuştur.

- Ana şoku izleyen art sarsıntıların yeni hasarlara sebep olabileceğini unutmayınız ve bunlara karşı hazırlıkla olunuz.

- İstanbul gibi birinci derecede deprem bölgesinde bulunan şehirlerde yaşayanlar deprem tehlikesi altında yaşadıklarını asla unutmamalıdırlar ve yukarıda özetlenen pratik bilgileri öğrenerek gerekli hazırlıkları yapmalıdırlar. Bu pratik bilgiler belki sizin belki de çok sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir.
 
Üst