Dış Gebelik Nedir?

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış Gebelik, yani tıptaki ismi ile ektopik gebelik, gebelik ürünü olan embriyonun rahim içi dışında bir yere yerleşmesidir. En sık olarak tüplerde görülür ve bu sebepten dolayı ektopik gebelik denildiğinde tubal gebelik de akla gelebilir. Gebeliğin ilk 3 ayında gebeliğe bağlı anne ölümlerinin en önemli nedenidir. Normal bir gebelikten ayırt edilebilmesi çoğunlukla ultrason cihazı yardımıyla gerçekleştirilir. Kanda bakılan gebelik hormonunun normalden düşük ya da beklenen değerin üzerinde olması, dış gebelik için şüphe uyandırır. Belirtileri normal bir gebelikte olduğu gibi adet gecikmesi, gebelik testinin pozitif sonuç vermesi, bulantı ve kusmalar, memelerde hassasiyettir. Bu yüzden dış gebeliğin teşhisi düzenli gebelik kontrollerine gitmeyen bir kadın için neredeyse imkânsızdır. Bazı kadınlarda normal gebelik belirtilerinin yanı sıra lekelenme tarzı hafif kanamalar ya da karın ağrıları görülebilir. Eğer embriyo tüplere yerleşmiş ise burada büyür ve bu büyüme için çok küçük bir alan olan tüpleri gererek yırtılma ve kanamaya neden olur. Bu kanama tedavi edilmez ise anne ölümü ile sonlanabilir. Yırtılma olmuş dış gebeliğin belirtileri ise bayılma, güçsüzlük hissi, yaygın tek taraflı, bıçak saplanır tarzda karın ve kasık ağrısı, halsizlik, titreme, soğukluk ve omuz ağrısıdır.

Peki Dış Gebeliğe neler sebep olur ?

Normal şartlarda sperm tarafından döllenen yumurtanın tüpün hareketleri ile rahim iç duvarına yerleşmesi ve burada tutunup gelişimini sürdürmesi gerekirken, dış gebelikte herhangi bir nedenden dolayı embriyo ya çok hızlı ilerler ya da gerekenden yavaş ilerler ve farklı bir yere yerleşir. Tüplerdeki hareket bozukluğuna neden olan etkenler dış gebelik oluşumu içi uygun zemin hazırlar. Tüplerin hareket kabiliyetini sınırlandıran ya da hızlandıran tüm etkenler %97 oranla tüplere yerleştiğinden yavaşlatan nedenler üzerinde durmamızda yarar var.

Tüplerin hareketini yavaşlatan birçok neden var. Bunların en başında daha önce geçirilen bir rahminde ya da tüplerdeki enfeksiyon gelir. Geçirilen her enfeksiyon kadının rahminde bir hasar bırakır. Bu yüzden enfeksiyon hastalığı önemsenmeli ve muhakkak tedavisi geç kalınmadan olunmalıdır. Daha önce geçirilen dış gebelik ya da düşük öyküsü, kısırlık ve yumurtlama tedavileri, daha önce tüplerde geçirilmiş ameliyat olması, günde 1 paket ve üzeri sigara kullanımı, ileri yaş gebelik(35 yaş ve üzeri), hormonlu spiral, özellikle tüplere yakın bölgede bulunan myomlar da dış gebelik riskini arttıran faktörlerdendir. Ayrıca tüplerde doğuştan var olan şekil bozuklukları da dış gebelik nedenleri arasındadır.

Dış gebeliğin tedavisine kadının ruhsal durumu, çocuk istemi, tüplerde yırtılma olup olmadığına göre karar verilir. Eğer kadının sağlık durumunu ciddi derecede etkileyen ve acil müdahale gerektiren bir durum yoksa(kanama, yırtılma gibi), ilaç tedavisi uygulanır. Tüpler zarar görmemiş ise gebelik ürünleri tamamen alınır, zarar gören tüplerde, tüpler cerrahi operasyonla çıkarılır. Bazı dış gebelik olguları ise kendiliğinden yok olabilir.

Dış gebelik tedavisinde gecikilmemelidir. Bu sebeple gebe kadının aylık rutin kontrollerini aksatmaması, kadının sağlığı ve doğurganlığı açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.
 

Son Konular

Üst