Doğa ve Mutsuzluk Kompozisyon

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Doğa ve Mutsuzluk Kompozisyon Kısaca?

Modern insanın mutsuzluk sebebi nedir? Zamansızlık mı? Ekonomik buhranlar mı? Duygusal problemler mi yoksa? Yüzlerce sebep sayılabilir belki. Ancak doğadan ayrılmak akla en son gelen etkenlerden biri olur. Muhakkak duymuşuzdur. Eskiden böyle değildi. Köylerde, dağlarda hayat vardı. Ancak şimdi hepsi terkedildi. İnsan mı doğaya ait yoksa doğa mı insana, bence ikisi de birbirlerine muhtaçlar. Belkide sorun doğadan kopmamızla başlamıştır.

İlk insanları düşünün ve sanayi devrimine kadar gelin. İnsan her zaman doğa ile iç içeydi. Elbette şehirler kurup toplu halde yaşamışlardı ancak doğanın büyüklüğünü kabul ediyordu insanoğlu. Sanayi devrimi sonrasında ise doğa artık insandan güçsüz hale geldi. Bundan sonra geçit vermez denizler yoktu. Geçilemez ormanlar veya çöller kalmamıştı. Doğanın bakire alanları böylece yavaş yavaş azaldı. İnsan her gördüğü canlıyı insafsızca kendisinin kabul etti. Hepsini yok etmeye hakkı olduğunu düşündü. Ve yok edebileceği kadarını etti. Hala da buna devam etmekte. Onlara sorsak, muhakkak bunun mantıklı bir açıklamasını yaparlar, insanlık için derler, herşey insanlığın daha zengin ve mutlu olması için. Peki doğadan ayrılmak mutluluk getirdi mi bize?

Doğada nesli tükenenler ne bitkilerdir ne de hayvanlar der Serdar Kılıç. Nesli tükenen tek tür insanlardır. Ne kadar mantıklı bir söz. Artık dağlar bizim için oksijenden başka bir anlama gelmiyor.Yada ovaları bir tür yiyecek deposu olarak görüyoruz. Dağları, tepeleri tahrip edip barajlar yapıyoruz ki enerji sorunlarımız çözülsün. İçimiz kararmışken her tarafımız aydınlansa ne olur. Yada enerji sadece doğaya zarar vererek mi ortaya çıkartılır. Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak bu kadar zor mudur? Bunların hepsi yetkililere tek tek sorulması gereken sorular ama cevap alabilir miyiz meçhul.

Gençlerimize hakiki doğa sevgisini aşılamamız gerek çünkü bizim korkarak karşı çıkamadığımız ve sırf daha çok para için doğayı parçalamaktan çekinmeyen insanlara, onların arasından çıkacak bir kaç cesur erkek yada kadın dur diyebilir.

İnsan doğayı yok ederek daha zengin olabilir belki ama daha mutlu olamayacağı kesin. Ormanların, yeşil alanların çevremizde gördüğümüz doğal güzelliklerin bir kişiliği olduğunu düşünmek belki de yapmamız gereken ilk şey. Empati sadece insana yönelik değildir. Empati tüm canlılara karşı yapılabilir. İşte öğrenmemiz gereken daha doğrusu hatırlamamız gereken konu budur.
 

Son Konular

Üst