Edison Ampulü Nasıl Buldu

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Thomas Edison Ampulü Nasıl İcat Etti

Dünya var olduğundan beri günümüze denk bir çok icat yapılmış ve insanlığın hizmetine sunulmuştur.Biz insanların hayatında büyük bir önem arz eden ve dünyanın en büyük icatlarından birisi olan şüphesiz ki ampul olmaktadır. Yapay ışık kaynağımız olarak adlandırılabilmektedir. Ampulü icat eden Thomas Edison olmaktadır.Ampul icadı insanlara gece karanlığında aydınlanabilmek yapılacak işlerin daha kolay bir ortamda yapılabilmesini sağ lamıştır.

Ampulün nasıl icat edildiği hakkında bir çok kişi fikir ,bilgi sahibi olmak istemektedir.Bizler kısa bir şekilde icadı hakkında bilgi vermek istedik Edison 1879 yılında elektrik ampulünü icat etmiştir. Edison ampulü kömürleştirilmiş iplikten flamanlar ile deneyler yapmış ve sonrası karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kılmıştır. Edison 1880 yılında yani icadından bir yıl sonra gönül rahatlığı ile evlerde kullanabileceğimiz ampulleri icat etmiştir.

1880 Yılında satışa çıkarmış olduğu ampulleri tanesi 2,5 Dolar şeklinde satmıştır.Şuna da değinecek olursak İngiliz bilim adamı olan Wilson Swan aslında 1878 yılında elektrik ampulünü icat etmiştir. Bu ampul cam ve içeriğinde kömürleştirilmiş flaman yer alıyordu. Wilson Swan ampul içerisindeki havayı boşaltmış ve havasız ortamda flaman yanmıyor ve tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı Thomas Edison ve Wilson Swan güçlerini birleştirdi ve Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketini kurmuşlardır. 
M

Milesrebel

Misafir
#2
Mucitlik gerçekten güzel birşey insanlığa ve bilime yön veriyorlar sonuçta.
 
Üst