Edison Hayatı ve Buluşları

#1
Thomas Edison hayatını kısa ve anlaşılır bir şekilde sizler paylaşmaya çalışacağız.Edison 11 Şubat 1847 yılında Amerika'da dünyaya gelmiş olup 20. yüzyılın en büyük icatlarını yapan bir mucittir.

Edison kendine özgü icatlarının dışında diğer eski icatları da geliştirerek tarhiteki büyük değişimi dünyaya yaşatmış oldu.

Thomas Edison okul eğitim hiç alamadı bunun nedeni ise okula başladıktan yaklaşık dört ay sonra algılayamadığı için okuldan uzaklaştırıldı.Kimya ve fizik kitaplarını okuyan Thomas Edison evlerinin bodrumunda küçük bir kimya laboratuvarı yaptı ve burada bir çok deneylerde bulundu özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duydu.Edison bir süre sonra kendi telgraf aletini yaptı ve mors alfabesini de öğrendi.

Hayat boyunca bir çok işte çalıştı gazete basımı,trende meyve, dergi satışı ve son olarak telgrafçı da çalıştı.Edison buluşlarına devam ederken 1879 yılında ampulü icat etti.Kısa bir süre sonra 1880 yılında biraz daha geliştirerek satışına başladı.


Edison'un kendisi gibi aydınlatma işleri ile ilgilenmekte olan Joseph Wilson Swan ile bir güç olarak Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi adı altında üş yapmaya başlamışlardır.

Thomas Edison sadece ampulü değil bunun yanı sıra bir çok icat başarmıştır.Şirketi kurduktan sonra icatları ise fonograf,elektrikli tren,elektrikli aydınlatma,demir madeni ayıracı gibi buluışlarıda şirketinde başarkımıştır ki diğer bir kaç buluşunu da aşağıdan görebilirsiniz.

Edison Buluşları

* Ampul İcadı
* Gramafon İcadı
* Elektrik santralleri kurdu
* Elektrikli kayıt cihazını buldu
 
Üst