Eskiyen ehliyet nasıl değiştirilir

#1
Ehliyet bizlerin trafiğe çıkabilmemiz için önemli olan alınması gereken belge olmaktadır. Ehliyeti olan kişi trafikte tecrübeli tüm levhaları,işaretleri bilen araç motorundan azda olsa anlayan , ilk yardımda müdahale edebilecek kişiler olmaktadır.Ehliyet alınması kolay olmadığı gibi artık günümüzde daha da zorlu şartlar altında Ehliyetler alınmaktadır.

Ehliyet alabilmeniz için kayıt olmanız gerekli dersleri aldıktan sonra sınav olur ve sonunda ise direksiyon testlerinizden de geçtiğinizde Ehliyetinize kavuşmuş olursunuz.Peki çok eski bir Ehliyetiniz var cebinizde ezilmiş kırılmış ise bunu değiştirmeniz gerekecektir.Ehliyetinizi değiştirmeniz oldukça basit olmaktadır.Yapılması gerekenlerin tüm listesine aşağıdan ulaşabilmektesiniz.

Epeydir kullanmış olan ehliyetleriniz haliyle eskir ve yıpranarak yırtılabilmektedir.

Ehliyetinizi değiştirmek için başvurunuzu yapmadan önce aşağıdaki evrakları toplamanız gerekmektedir.

1. Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne hitaben yazılmış dilekçe,
2. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
3. Daha önceki belgesinde mevcut değil ise kan grubu belgesi veya yazılı beyanı,
4. Üç (3) adet fotoğraf,
5. Eski Sürücü belgesi,
6. Kimlik değişikliği var ise MERNİS kayıtları esas alınarak güncelleme yapılır.
7. Sürücü belgesi kart ücreti.

Tüm bunlar hazırlandıktan sonra yeni ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz. Ehliyet alınması aslında önemli bir hussustur.Araç kullanmayacak olsanız daha bir kenarınızda bulundurmanız gerektiği düşüncesindeyiz. Ehliyet almanın ilerleyen zamanlarda daha da zor olacağını hatırlatmak isteriz ki bir çok Ehliyet kursu olan firmalarıda büyük kontejyanlar ile iş yaptığını görmekteyiz.Ehliyetiniz yıpranmış yırtılmış ise yukarıdaki evraklarınız ile başvuruya gitmeniz yeterli olacaktır.
 

Son Konular

Üst