Ev Ödevi Taktikleri

#1
1. Odaklanmayı Kolaylaştıracak Bir Yerde Çalışmayı Önerin
Çocuğunuz için bir çalışma bölgesi oluşturun. Oturduğu yerin rahat ve ödevleri için gereken tüm eşyalarının yanında olduğundan emin olun. Dikkatini dağıtacak şeyleri kaldırın ve çocuğunuzun başarısını kolaylaştıracak bir çevre oluşturun.

2. Zamanla Öğrencinin Başarısını İzleyin ve Gösterin
Bu çocuklara gelişimlerini görme şansı verir ve başarısından dolayı gurur duyar. Ev ödevi başarısının getirisi, anlamlı şeylerde başarılı olmaktır. Ev ödevleri çocuğunuzun yeteneklerinin gelişmesine yönelik değilse, ev ödevi gereksiz bir angarya haline gelir. Eğer her çocuk bir gelişme çizgisine sahipse, her çocuk ihtiyaçlarının farkında ve yeteneklerini geliştirme yöntemlerini bilir hale gelir.

3. Öğrenme Sürecini Oyun Haline Dönüştürün
Öğrencileri motive etmek için en iyi öneri oyun oynar gibi ev ödevini yapmaktır. Özel ders öğretmeni bu oyuna “Ödevini Sakla” diyor. Anne-baba ya da çocuk bakıcısı ödevi alır ve evde bir yere saklar. Fen banyoda. Matematik, mutfak masasının altında. Hangisini bulurlarsa onu yapmak zorundalar. Sıradanlığın için bir enerji oluşturur. Araştırmalar, etrafta daha fazla hareket etmek, odaklanmayı ve bilgiyi hafızaya yerleştirmeyi daha da kolaylaştırdığını gösteriyor.

4. Problemlerle Baş Edebilmesi İçin Yeteneklerini Geliştirmesine Yardımcı
Sadece ödevlere odaklanmayın; arkasında yatan zorlukları anlamaya çalışın. Çocuklar ödevlerini yapma konusunda inatlaştığında, bu genellikle olur çünkü bir şeylerle mücadele etmenin acısını önlemeye çalışırlar. Onlara yeteneklerini verin ve ev ödevleri eğlenceli hale gelsin.

5. Mantıklı Bir Program Yapın
Çocuğunuzun ev ödevi programı sık aralar içermelidir. Ara sıra oyun oynamalarına ve ödevlere başlamadan önce okul stresini atmalarına izin verin. Ödev arasında atıştırma araları ya da kısa yürüyüşler yapmasına izin verin. Son derece yararlı olacaktır.

6. Büyük Ödevleri Küçük Parçalara Bölün
Çocuklar tam olarak ne yapmaları ve ne zaman yapmaları gerektiğini bildiklerinde ev ödevlerini yaparlar. Eğer öğretmen bir şeyleri parça parça sonuçlandırma konusunda net değilse, özel ders öğretmeninin ya da anne-baba çocukların başarısını yıkmış olurlar.

7. Çocuklara Boş Zamanı Akıllıca Kullanmayı Öğretin
Eğer ev ödevi saati zorluysa, çocuklarınıza en çok çalıştıkları zamanları öğretin ve değiştirin. Uzmanlar ufacık bir zamanı bile akıllıca kullanma konusunda öğrencileri teşvik etmek gerektiğini söylüyor. Eğer sınıfta yapılması gerekenleri erkenden bitirdiyse, ev ödevlerine başlayabileceğini söyleyin (tabi, öğretmen için de problem değilse).

8. Düzenli Olmak İçin Teknolojiyi Kullanın
Ev ödevlerini ve programları en uygun hale getirmek çocukların yapmaları gereken şeyleri gözetmelerine yardımcı olur. Düzenliliği geliştirmek çocuklarınızın performansında büyük farklılıklar oluşturur.

9. Yardım Almaktan Korkmayın
Anne-babalara söylenen en önemli şey: yardım almaktan korkmayın. Özel ders öğretmeni ya da yarı zamanlı bir asistan tutmak ev ödevi saati boyunca çocuklarınızın odaklanmalarına yardımcı olur. Öğretmenlerle konuşun ve okulun sahip olduğu imkanları görün. Eğer çocuğunuz gerçekten zorluk çekiyorsa, problemi çözebilecek birden fazla çözüm yolu olduğu fikrine dikkat edin.

Kaynak
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Rest

Editör
Yönetici
Editör
#2
Güzel bir yazı olmuş.
 

Son Konular

Üst