FEN BİLİMLERİ 6. SINIF GEZEGENLERİN ÖZELLİKLERİ

Rest

Editör
Yönetici
Editör
#1
GEZEGENLER

1-Merkür
2-Venüs
3-Dünya
4-Mars
5-Jüpiter
6-Satürn
7-Uranüs
8-Neptün


MERKÜR

Güneş'e en yakın ve Güneş siatmindeki en küçük gezegendir. Uydusu ve halkası yoktur. Güneş'e çok yakın olmasından ve kendi etrafında çok yavaş dönmesinden dolayı gezesi ve gündüzü arasında sıcaklık farkı çok fazladır. Dünya'nın kütlesinin yaklaşık yirmide biri kadardır. Atmosferi yoktur.
VENÜS

Güneş’ten gelen ikinci gezegen ve en yakın komşumuz olan Venüs, Dünya’ya benzer bir yapıda ve büyüklüktedir. Venüs, çoğu gezegenlerin tersine yavaş yavaş döner. Kalın atmosferi olduğundan çok sıcaktır (465 santigrat derece). Güneşe 108 milyon km uzaklıktadır. Uydusu yoktur. güneş etrafındaki dönüşünü 224 kendi etrafındaki dönüşünü ise 243 günde tamamlar.

DÜNYA

Dünya bizim gezegenimiz . Şu ana kadar bildiğimiz, canlıların yaşadığı tek yer. Aynı zamanda güneş sistemimizdeki yüzeyde sıvı su bulunan tek gezegendir. Dünya bir gün 24 saat güneş etrafındaki ise 365 günde dönüşünü tamamlar. Bir uyduya sahiptir.

MARS

Mars çok ince bir atmosfere sahip tozlu, soğuk ve çöldür. Mars‘ın milyarlarca yıl önce, daha kalın bir atmosfere sahip, daha ıslak ve daha sıcak olduğu güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Mars Güneş‘ten yaklaşık 228 milyon km uzaklıktadır. Mars‘ta bir gün 24 saatten biraz fazla sürüyor. Güneş etrafındaki dönüşünü 687 günde tamamlar.JÜPİTER


Jüpiter
Jüpiter
, güneş sistemimizin diğer gezegenlerinden daha büyüktür. Dünyadan daha büyük olan bu gezegene şöyle örnek verilirse dünya bir üzüm tanesi olsaydı Jüpiter bir basketbol topu olurdu. Güneşten yaklaşık 778 milyon kilometre uzaklıktadır. Güneş etrafında 12 yılda dönüşünü tamamlayan gezegen kendi etrafında 10 saatte tamamlar. Jüpiter bilinen 79 uyduya sahiptir.

SATÜRN


Göz kamaştırıcı, karmaşık buzlu halka sistemiyle bezenmiş güneş sistemimizde benzersizdir. Diğer dev gezegenlerin halkaları vardır ama hiçbiri Satürn‘ünki kadar muhteşem değildir. Güneş’ten 1.4 milyar kilometre) uzaklıkta yörüngede yer alıyor. Kendi etrafında 10.7 saatte Güneş etrafında ise 29 yılda dönüşümü tamamlayan gezegendir. Bilinen 53 uyduya sahiptir.URANÜS

Güneş’ten yedinci gezegendir.Yörüngesinin düzleminden yaklaşık 90 derecelik bir açıyla dönüyor. Bu eşsiz eğim Uranüs’ün kendi tarafında dönmesini sağlıyor. Dünyanın 4 katı büyüklüğünde olan gezegen Güneş’ten yaklaşık 2,9 milyar kilometre uzaklıktadır. Kendi etrafında 17 saatte güneş etrafındaki dönüşünü ise 84 yılda tamamlar. 27 uydusu vardır.NEPTÜN

Güneş’in etrafında dönen sekizinci ve en uzak büyük gezegeni, karanlık, soğuk ve süpersonik rüzgarlarla sarsılıyor. Matematiksel hesaplamalar yoluyla bulunan ilk gezegendir. Güneş’ten yaklaşık 4,5 milyar kilometre uzaktadır. Kendi etrafında 16 saatte güneş etrafındaki dönüşünü ise 165 yılda tamamlar. 13 uydusu vardır.
 
Son düzenleme:

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#2
Güzel yazılar paylaşıyorsunuz tebrik ederim..
 
Üst