FEN BİLİMLERİ 6. SINIF GÜNEŞ VE AY TUTULMASI

Rest

Editör
Yönetici
Editör
#1
GÜNEŞ TUTULMASI
Güneş tutulması gündüz yaşanan bir olaydır.Güneş tutulmasında Ay, Dünya ve Güneş'in arasına girerek gündüz yaşanan tarafın bir bölümü karanlık olur.Güneş tutulması yaşanırken ay "yeni ay" evresindedir. Güneş tutulması sırasında Ay'ın Güneş'e olan uzaklığı, Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığından daha azdır.

Ay, Dünya'ın etrafında yılda 12 kez dolanır. VE biz herbir dolanımına 1 ay deriz. Dolayısıyla da Ay, bir yıl içerisindeGüneş ve Dünya'ın arsına 12 kez girerek yeni ay evresini oluşturur. bi ki her yeni ay evresinde Güneş tutulması gerçekleşmez. Bunun nedeni her yeni ay evresinde Güneş Dünya ve Ay aynı doğrultuda olmaz ve güneeş tutulması meydana gelmez.

Güneş tutulması yılda birkaç defa Dünya'nın farrklı bölgelerinde gerçekleşebilir.


*Güneş tutulmasını kesinlikle çıplak gözle izlememeliyiz. Çünkü göz sağlığımızı olumsuz bir şekilde etkiler.


AY TUTULMASI

Ay tutulması gece gerçekleşen bir olaydır. Ay tutulmasında Dünya, Güneş ve Ay'ın arasına girerek Ay'ın Güneş ışınlarını almamasına sebep olur ve dünyadakiler dolunay evresinde olmasına rağmen Ay'ı göremez.

Ay'ın Dünya etrafında tam bir defa dolandığında bir ay gerçekleşir. yani dolayısıyla 12 defa bu olay gerçekleşir. Dünya yılda 12 kez Güneş ve Ay'ın arasıa girerek dolunay evresini oluştururlar. Fakat her dolunay evresinde Ay tutulması gerçekleşmez. Bunun nedeni her dolunay evresinde Güneş, Dünya ve Ay aynı doğrultuda olmaz.
 
Üst