Galileo Galilei hayatı ve buluşları

#1
Galileo Galilei 15 Ocak 1564 yılında dünyaya gelmiş olup 8 Ocak 1642 yılında 77 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.Galilei ünlü fizikçi,matematikçi ve filozoftur.

Galilei ailesinin isteği üzerine tıp eğitimi almış ve sonra matematik ve felsefeye yönelmiştir.Bir çok eğitim aldıktan sonra Galilei yirmineş yaşında iken matematik profesörü olmuştur.Hep küçük yaşlarından beri buluşları ve deneylere ilgi duyar ve eli de yatkın idi.

Galileo Galilei 1614 yılında ilk olarak mahkemeye çıkmış ve burada görüşlerini yayması ve başkalarına öğretmesi tamamen yasaklanmıştır.Bunun dışında 1632 yılında yazmış olduğu bir kitap nedeniyle tekrar yargılanma süreci başladı.Sonuç olarak ise Galileo Galilei ömür boyunca ev hapisine mahkum edildi.

İtalyan Galilei bir çok buluş da da adını geçirmiş ve tarihe yazmıştır. Galilei buluşlarının listesi şöyledir;

Galileo Galilei icatlarının kısaca listesinin sizlerle aşağıda paylaşıyoruz.

Galileo Galilei Buluşları

* Teleskop
* Jüpiter'in Uyduları
* Mikroskop
* Termoskop
* Sarkaçlar ve Saatler
* Su Pompalama Makinesi

Bu gibi icatlar ile dünyamızda kolaylık getirmiş olan Galileo Galilei 77 yaşında hayatını kaybetti.Galileo Galilei yaşamı süresince bir çok buluşunun dışında insanlığı kazandırmış olduğu düşüncelerde önemli olmuştur.Yaşamının ne kadar da bir bölümü yasal yollar ile engellenmiş olsa da herkes Galileo Galilei tarihte bilim ve din çatışmasının bir sembolü olarak önem kazanmıştır.

Galileo Galilei mesleki olarak matematiğe oldukça önem verdiği gibi fizik ve filozof bir yanı da olmaktaydı.
 
Üst