Gebelikte Riskli Haftalar Hangileridir?

Eray

Editör
Yönetici
Editör
#1
Gebelikte Görülen Riskli Haftalar Hangileridir?


Bayanların gebelikte dikkat etmesi gereken haftalar bulunmaktadır. Gebeliğin başlangıcında pek bir şey hissedilmese ve zorluk çekilmese de ilerleyen haftalarda bu durum değişim göstermektedir. Dikkat edilmesi gereken haftalar 12-13. haftalar arası gebelikte oldukça riskli haftalar olarak bilinir. Gebelikte düşü tehlikesi durumu bu dönemde çok daha fazladır.

Bilindiği üzere düşük hamile bayanları bekleyen önem taşıyan tehlikelerden biridir. Kısa bir şekilde bahsetmek gerekirse eğer ana karnı dışında yaşayacak kadar gelişmemiş bir ceninin kendiliğinden döl yatağından ayrılması durumudur. Her on gebelikten birinde düşüğe rastlanması durumu bu sorunun önem derecesini açık bir şekilde göstermektedir.

Düşük problemi çoğunlukla hamileliğin ilk üç ayında görülür. Bu konuda bazı araştırmalar ilk üç ay içerisindeki düşük oranını %75 bazılarıysa %90 olarak vermektedir.

Bu durumda yapılan araştırmalar esnasında gebeliğin ilk üç ayında genelde bulantı baş dönmesi ve kusmadan şikayetçi olan kadınlarda düşük oranının hayli az olduğu gözlemlenmiştir. Buna ek olarak ise bu kadınlarda erken doğum ve ortalamadan daha küçük bebek dünyaya getirme olasılığı da çok düşüktür.

 
Üst