Göz Yanılmasının Nedenleri

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Göz yanılması Neden Olur

Gözlerimiz ile etrafımızdaki görmüş olduğumuz her şeyi tam anlamıyla göremeyebilir yanılmalar yaşayabilmekteyiz.Sürekli sık rastlanan bir durum olmasa da bu yanılmalara kimi zaman kapılırız.Görmek burada önemli olmayıp görülen şeyin nasıl algılandığı nasıl yorumlandığı önemli olmaktadır.Gözün gördüğü nesneyi yorumlayabilmesi beyin için karışık bir işlem olmaktadır.

Gözün bazı şeyleri yanlış görmesi yanı yanılması ışık şekilleri, renklerin iç içe girmesi ve son olarak atmosferdeki yoğunluğa bağlı olarak görmede yanılsamalar oluşabilmektedir. Ortamdaki değişen hava şartları nedeni ile bu yansımalar çoğu zaman yaşanmaktadır.Eğer gözünüzde bir bozuklu yok ise gözünüz normal bir görme işlemi yapıyorsa ışıklardaki renklerin birbirine karışması sizlere olmayan bir şeyi görüyormuş hissi uyandırmaktadır.

Ayrıca göz yanılmaları Halüsinasyon ile karıştırılmaktadır ve bunun ile bir ilgisi olmadığını söyleyebiliriz.Halüsinasyon bir göz yanılması olmayıp Halüsinasyon çeşitli alınacak ilaçlar ile de ortaya çıkabilmekte.Ek olarak şunu söyleyebiliriz ki Halüsinasyon beynin olmayan şeyleri ürettiği bir görüntüdür.

 

Son Konular

Üst