Güneş Yanığı Ne Kadar Bir Sürede Oluşur

#1
Güneş yanığının kendini göstermesinde en büyük etken insanın vücut tipidir.Beyaz tenli ve normal bir vücut tenine sahip bir insanda güneş yanığının süresi farklıdır.

Beyaz tene sahip bir kişi güneşe çıktığında 5 dakika içerisinde güneşe maruz kalan teni kızarmaya başlamakla beraber güneş yanığı meydana gelir.Eğer korunmadığınız taktirde güneşte uzunca bir sürede kalırsanız su toplamasına bile neden olabilirsiniz.

Buğday tenli bir vücuda sahip bir insan ise güneşe maruz kalan yeri 15 dakika içerisinde kırmızılıklar meydana gelmeye başlar.Buğday tenli insanlarda kızarıklığın arkasında pek bir yanma,acı hissi meydana gelmemektedir.Bu tene sahip insanlarında ise yaklaşık bir gün içerisinde bronzlaşmaktadır.

Güneş ışınlarının verdiği zararlar

Güneş yanığının da şakaya gelmeyeceğini söylemek isteriz. Güneş ışınları oldukça zararlı olabilmektedir. Vücudunuza büyük kalıcı hasarlar verebilirsiniz.Başlıca ise deri kanserini tetikleyebilirsiniz. Eğer tatile gitmiş ve sahile inmiş iseniz mutlaka teninize koruyucu kremler sürünüz zaman içerde bornzlaşabilirsiniz ki bir çok kişi güneş altında bronzlaşmak için kalmaktadır.

Güneş koruyucu kremler ile teninizi koruma altına almanız gerekir ki aksi halde sağlınızdan kısa bir süre sonra olabilirsiniz.Başlıca lekelenmeler olabileceği gibi ciddi yanıklar deriniz üzerinde büyük kalıcı izlere sebebiyet verebilir. Her yaz yüzlerce kişi güneş ışınlarına maruz kalması sonucu cildi hasar görmektedir. Bunu önlemeniz sizlerin elinde olmaktadır.

Kısa sürede yanmalar krem kullanılmadığı taktirde canınızı yakabileceği gibi derilerinizin soyulmasına da neden olabilmektedir.Güneş ışınlarından mutlaka teninizi koruyunuz.

gunes-yanigi.jpg
 

Son Konular

Üst