Halil İnalcık Eserleri

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Halil İnalcık Eserleri Nelerdir?

1973 yılında ilk eserini yayımlamıştır. Ünlü Türk tarihçilerindendir. Bilkent Üniversitesi'nde Tarih bölümünü kurmuştur. Bilkent Üniversitesi Osmanlı Tarihi bölümünde görev yapmaktadır. Osmanlı Türkçesi, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Arapça ve Farsça bildiği diller arasındadır. Yurt içinden ve yurt dışından doktora payeleri almıştır. Halil İnalcık eserleri kitapları, makaleleri ve editörlüğünü yaptığı eserler olmak üzere içe ayrılır.

Halil İnalcık eserleri pek çok dile tercüme edilmiştir. Halil İnalcık çalışmalarını, Fransız Annales ekolu doğrultusunda yürütür. Annales yönteminin nasıl yararlı olabileceğini açıklamıştır. UNESCO'nun çıkarmayı amaçladığı Dünya Tarihi kitabında kendisine de görev verilmiştir. Bildiği yabancı dillerin sayısının fazla olması da onun tarihçi olmasındaki en önemli etkendir.

Halil İnalcık, 7 Eylül 1916 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Aslen Kırım Tatarıdır. Çocukluğu savaş yıllarına denk gelmiştir. 1924 yılında ailesi ile birlikte Ankara'ya yerleşmiştir. Balıkesir Muallim Mektebi'ni bitirdikten sonra, 1935 yılında Ankara Üniversitesi Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde Yeni Çağ Tarihi bölümünde öğrenim görmeye başlamıştır. 1942 yılında doktorasını tamamlamıştır.

Daha sonra bu fakültede Osmanlı ve Avrupa Tarihi üzerine dersler vermiştir. Doktora tezini tamamladığı sırada Şevkiye Hanım ile evlenmiştir ve Günhan adlı bir çocuğu vardır. Abdülbaki Gölpınarlı'dan dersler almıştır.
 
Üst