Hamilelikte Beslenme Nasıl Olsa Daha İyi

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Hamile Bir kadının kendini en değerli ve güvende hissettiği süreci adlandırır aslında. Çünkü değerli olduğunu çevresindeki tüm insanların yoğun ilgisi yeterince açık ortaya koyar. En sık rastladığımız örneğidir: mesela karısının ev işlerine olan sorumluluğunu paylaşmazken erkeğin de bütün işleri yapabileceğini fark etmesi veya gittiğiniz bir gündüz oturmasında size sunulan tabağın "sen iki canlısın kızım ye " ve benzer cümlelerin doyasıya fazla olması. Peki ya böyle mi olmalıdır? Gebe iken nasıl beslenmeli, gebe aylık kaç kilo almalı ?

Hamilelik ile birlikte gebe bir kadının tüm besin çeşitlerine gereksiniminde artış yaşanır, çünkü sahip olduğu bebek de anneden beslenir. Bebeğin bedensel, ruhsal, zihinsel yönden yeterince gelişmesi için gerekli besinleri de bebek anneden alır. Annenin düzenli ve yeterli beslenmesi hem anne için hem de bebek için sağlıklı bir gebelik süreci yaratır. Özellikle hamile olan kadının, bebeğin zihinsel ve bedensel gelişiminin sağlıklı seyri açısından demir ve folik asit ihtiyacı artar. Çünkü folik asit ve demir bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için oldukça önemlidir. Gebe kadın bu değerlerine sağlık kuruluşunda baktırmalı, hekimin rapor ettiği ilaç, ek vitamin ve mineralleri düzenli olarak kullanmalıdır. Gebeliğin etkisiyle oluşan kadının vücudundaki fizyolojik değişiklikler, demir eksikliğinde annede kansızlık meydana getirir. Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) , hemoglobin (kırmızı kan hücresi) gebeliğin ilk 3 ayında 11gr/dl den, 4.ayından itibaren 10.5 gr/dl' den az olması tablosuna kansızlık teşhisi koymaktadır. Sağlık Bakanlığı; gebe kadında herhangi bir klinik belirti olmasa bile günlük demir gereksinimini göz önünde bulundurarak tüm gebelere gebeliğin 4.ayından başlayarak 6 ay ve doğum sonrası 3 ay toplamda 9 ay günlük 40-60 mg demir verilmesini önermektedir.

Gebe kadın nasıl beslenmeli?

Gebelikte bütün fizyolojik sistemi değişen kadında sindirim sistemi de keza etkilenecektir. Olumsuz sonuçlarından kaçınmak kabızlık sorunlarıyla karşılaşmamak için; sebze ve meyve tüketimini artırmalı. Bunun yanında günde en az 2 litre su tüketmeli, doymuş yağ asidi yerine doymamış yağ asidi olan bitkisel yağları tercih etmeli, tam yağlı süt ürünleri yerine az yağlı ürünler kullanmalı, haftalık vitamin ve minerallerini karşılayacağı balığı tüketmelidir. Bebek ve anne için oldukça önemli olan bir diğer husus ise yeterli mineral alımının sağlanmasıdır. Hamileliğin 8. haftasından itibaren bebeğin kemik ve diş gelişimi oluşmaya başlayacağından anneye dışarıdan ek kalsiyum takviyesi gerekir. Üstelik hamilelikte ihtiyaç duyulan miktar normal bir kadının ihtiyacının iki katı kadardır. Bu sebeple gebeler, kalsiyum yönünden zengin süt ve süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeleri menüye eklemelidir.

Hormonlarınızın etkin çalışması ile oluşabilecek yoğun mide bulantılarıyla nasıl baş edebilirsiniz?

Unutulmamalıdır ki bütün bunların yenilmesi gerektiği kadar, miktarının da bebek ve anne sağlığı açısından önemi büyüktür. Aylık alacağınız 1,5-2 kg anne ve bebek için gerekli olan beslenmeyi sağlayacak, gebelik boyunca en az 9, en fazla 13 kg alınmış olması doğum sonrası sağlığın korunmasına destek olacaktır. Tüm bunlara ek olarak, sabah uyandığınızda ağzına atabileceğiniz tuzlu kraker, ekmek parçası veya herhangi sevdiğiniz tuzlu bir yiyecek, çiğneyeceğiniz zencefil sakızı mide bulantınızı alacak güne daha rahat devam etmenizi sağlayacak. En sık karşılaşılan gebelik problemlerinden biridir baş dönmesi düşen tansiyonunuz yataktan kalkarken, yürürken veya otururken düşme hissi yaratabilir bu durumda da yanınıza aldığınız tuzlu krakeriniz sizin için cankurtaran olacak.
 
Üst