Hangi Davranışlar Kul Hakkına Girer?

Eray

Active Member
#1
Kul Hakkı Nedir Ve Hangi Davranışlar Kul Hakkına Girmektedir?


Kul hakkının dinimizde günahı çok büyüktür. Bir çok insan günümüzde bu günahı oldukça sık işliyor. Kimisi fark etmeden bilmeden kimisi şaka amaçlı kimisinde bildiği halde çoğu zaman kul hakkına girerler. Peygamberimizin verdiği bir bilgi vardır. Kul hakkı yiyenlere ve el uzatanların durumunu anlatmak üzere şu şekilde demiştir. "Benim ümmetim içinden müflis yani iflas edip her şeyini kaybetmiş kişi şudur: Ahirette Allah'ın huzuruna namaz, oruç, zekat gibi ibadetlerini yerine getirmiş olarak gelmekle birlikte bu kişi, öyle (günahlarla da) gelir ki kimine sövüp saymıştır, kiminin kanını akıtmış, kiminin malını yemiş, kimine iftira etmiştir.

Bu durumda kişinin ibadetlerinden kazanmış olduğu sevaplar alınır ve bu hak sahiplerine dağıtılır. Peki bu amelleri yani bu hakları ödemeye yetmezse eğer bu kişilerin işlemiş olduğu günahları alınır ve hak yiyenin günahlarına eklenir. Bu durumda (sevapları elinden alınmış ve günahları da daha da artmış bir kişi olarak) direk cehenneme atılır.

Kul Haklarına Giren Davranışlar

- Birisine sövmek veya kötü söz söylemek.

- Birisini dövmek ya da yaralamak.

- Arkadaşının sırrını açıklamak.

- Başkasının çocuğunu ücretsiz çalıştırmak.

- İnsan öldürmek.

- Yalan söylemek ve hile yapmak.

- Gıybet ve iftira etmek.

- Hırsızlık yapmak.

- Rüşvet alıp - vermek.

- Haset etmek.

- Verdiği sözde durmayarak birisini bekletmek.

- Borcunu zamanında ödememek.

- Birisine istemediği bir sözü söylemek, yani sözle rahatsız etmek.

- Birisine istemediği davranışı yapmak, yani onu rahatsız etmek.

- Bir kimsenin namus ve şerefine sataşmak.

- Başkalarıyla alay etmek, ad takmak, onları küçük görmek, sövmek veya kötü söz söylemek.

- Kötü zanda bulunmak.

- Başkalarının özel hayatlarını araştırmak.

Her insanın diğer insanlar gibi yaşama hakkına sahiptir ve bunun yanı sıra eğitim görme, seçme, seçilme, haberleşme, seyahat etme gibi haklara da sahiptir. Hayatta ve toplumsal olaylarda dirlik ve düzeni sağlamanın en önemli ve gereken yöntemi birbirimizin haklarına saygı göstermektir. Aksi durumda şuanda bile oluşan düzensizlik ve kargaşaların oluşmasıdır.

Dinimiz bize birbirimizin haklarına saygı göstermemizi ister. Ayrıca başkalarının haklarına girmek ve zarar veren her türlü kötü davranışlarda yasaklanmıştır. İnsanın yaşama hakkı kul haklarının başında yer almaktadır. Bu durumda insan öldürmek oldukça büyük günah sayılmıştır.

Allah, Kur'an'da " Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur..." (Maide 32) bu buyruğuyla diğer insanların yaşama hakkına zarar vermemeyi emreder. Bak bir ayette ise şöyle buyurmaktadır: " Kim bir mümini kasıtlı olarak öldürürse cezası, içinde ebedi kalmak üzere cehennemdir." (Nisa 93)
 
Ç

çalışkan

Misafir
#2
teşekkür ederim çok saolun
 

Son Konular

Üst