Hastalık hastalığı hipokondriyazis nedir ve nasıl bir hastalıktır

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Hastalık hastalığı (hipokondriyazis) nedir ve nasıl bir hastalıktır

Bedende bir hastalığı olmadığı halde, bedensel bir hastalığı olduğuna dair kaygıların olduğu bir tablodur aslında. Ve buradaki temel belirti ise bunaltıdır (anksiyetedir), kaygı ve endişesi vardır. Bu belirtiler aslında şizofreni, paranoid durumlar, depresyon, anksiyete bozuklukları gibi diğer nevrotik bozukluklarda da görülebilir ama başlı başına sadece sürekli bende bir bedensel hastalık var ve hekimlerin ikna çabalarına rağmen, bütün tetkiklerin yapılmasına rağmen buna ikna olmaz o kişiler. İkna olsalar bile belli bir süre sonra tekrar acaba bende bir hastalık varmı diyip bir telaşa, arayışa kapılırlar ve hekim hekim dolaşmaya başlarlar. Ve bunun sonucunda da genellikle ilk gitmeleri gereken hekime belkide en son gelirler oda psikiyatri hekimidir. Ve orada da aslında hastalığın temel belirtisi olan bir türlü bedensel hastalığının olmadığını kabullenilememesi söz konusudur.

Kişi bedenine karşı o kadar yoğunlaşmıştırki, o belirtilere o kadar anlam vermektedir ki, basit bir ağrı veya sızı bile “acaba bende çok tehlikeli büyük bir hastalık mı var” diye kaygıya kapılıp, ciddi para, zaman ve emek harcayabilir. Bedenine o kadar yoğunlaşmıştırki ilişkileri bozulur, iş yaşamı bozulur ve çevresinde olan olaylara, Örneğin; çocuklarına, ailesine vakit ayıramaz, onlarla ilgilenemez hatta bazen bu tür şikayette bulunan hastalarımızda “onlara üzülemiyorum bile” diye yakınırlar. Dolayısı ile hastanın temel problemin kendisinde olduğunu düşünerek kendisini boş yere hırpalamasına hipokondriyazis yani hastalık hastalığı deriz.

: Ruh Sağlığı
: hastalık hastalığı belirtileri, hastalık hastalığı ne gibi belirtileri vardır, hipokondriyazis belirtileri, hipokondriyazis hastalığının ne gibi belirtileri vardır
 

Son Konular

Üst