Hedeflenen Kelimede Birinci Olmak

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Hedeflenen Kelimede Nasıl Birinci Olunur?

Seo alanında çalışmalar yapan pek çok webmaster bulunuyor. Özellikle bloglarında çeşitli teknik/taktiklerden bahseden bu kişiler anahtar kelimede ilk sıraya çıkmadaki en önemli hususları bizlere sunuyor. Ben de bu taktikleri kendimce analiz edip sizlere bir özet hazırladım.

Seo mühendislerinin üzerinde durduğu önemli konulardan ilki orijinal/özgün içeriktir.Orjinal ve özgün kelime anlamı bakımından aynıdır. Özgün kelimesi edebiyatta, bir yazarın kendine özgü yazı yazma biçimi olarak geçebilir. İçeriğin özgün olması malesef arama sonuçlarında yükselmek için yetmiyor. Yazının olabildiğince uzun, akıcı ve okuyucunun yazıyı okurken sitede vakit geçirmesi sağlanmalıdır. Bu da biraz ustalık istiyor. Unutmayın sadece yazılarınız değil tasarımınız da özgün olmalı.

Yazılarınızda anahtar kelimenin yoğunluğunu iyi ayarlamalısınız. Sonuçta kelime sadece başlıkta geçiyorsa o kelimede yükselmek sizi epey zorlar.

Backlink ise diğer bir etmen. Backlink, diğer internet sitelerinin sizin websiteniz için vermiş olduğu bağlantılara denir. Önceleri bu bağlantıların sayısı sıralamayı direkt etkiliyordu ancak şimdilerde durum farklı. Özellikle backlinkin kaynağı çok önemli. Edu, gov, gov.tr gibi sitelerden aldığını backlinkler sıralamanızı anında etkiliyor ve sizlere belirli oranda pagerank da sağlıyor. Çünkü bu alan adları üniversiteler ve devlet daireleri için kullanılır. Com, net, org gibi normal uzantılı sitelerden backlink alırken tanıtım yazısı şeklinde almaya özen gösterin. Anasayfa yerine altsayfalara alınan linkler siteyi daha da güçlendirecektir. Çünkü altsayfalarınız ne kadar güçlüyse arama motorları anasayfanızı o kadar güçlü kabul eder.

Hedeflenen Kelimede Birinci Olmak

Basit bir Link Wheel modeli
Link Wheel bu kelime link ağı olarak tercüme edilebilir. Nitekim işleyişi de bu şekildedir. Daha sonraki makalelerimde detaylı olarak anlatacağım bu yöntemde sitemiz için paravan bloglar açıyoruz. Yaklaşık 25 tane açtığımız bu paravan blogların her 5 tanesi diğer 5 tanesine link veriyor. Her birine özgün yazılar ekliyoruz. Her birine sosyal ağlarda paylaşıp imlemeler yapıyoruz. Hepsinin index almasını sağlıyoruz. Forumlarda tanıtımlarını yapıyoruz. Daha sonra her birinden ana sitemize linkleme yapıyoruz. Bu sayede doğalmış gibi görünen backlinkler kazanıyoruz. Google’ın doğal backlinke verdiği değeri bilmeyen yoktur.

Ben daha çok uzun süredir açık pagerank 2 ve üzeri sitelerden sidebar rss linkleri alıyorum. Yani yazdığım son konular bu tip sitelerden link alıyor ve indexleri daha da güçleniyor. (örneğin dizigun.com daki reklamımı görebilirsiniz.)

Kelimeye uygun alan adı seçmek işinizi çok kolaylaştırır. Benim gibi üst sıraya çıkmak istediğiniz kelimenin (ben işkence kelimesini seçtim) .com domainini aldığınız takdirde sevinçten havalara uçabilirsiniz. Tabii ki rakiplerinizi de iyi analiz etmelisiniz. Mesela ‘rent a car’ dünyaca ünlü bir anahtar kelimedir. Kimi siteler tık başına 10$ aldıklarını bile söylüyorlar. Bu tip bir kelimede ilk sıraya cıkmak bile sitenize hit getirmeye yetmez cünkü aşağıya doğru 4 reklam onun hemen altında 7 tane google haritası ve sağ tarafta 8 reklam linki bulunuyor. Ama ümidinizi kaybetmeyin, alternatif arayın. ‘rent a car’ yerine ‘antalya rent a car’ gibi kelime gruplarını deneyin.

Pasif rakipli kelimeleri tercih edin. Bildiğiniz gibi arama motorları aktif sitelere daha çok değer veriyor ve onları daha üst sıralara çıkartıyor. Rakiplerinizin aktifliğini ücretsiz bir servis olan archive.org‘tan sorgulayabilirsiniz.

Özetledim dedim ama sanırım uzun bir yazı oldu, diğer yazılarda görüşmek üzere ancak bu yazıda eksik ya da yanlış gördüğünüz bir yer varsa diğer okurların gelişimi için yorum yazabilirsiniz.
Terimler: googlede üst sıralara çıkmak için metin yazma teknikleri (1)ilgileri: SEO - Arama Motoru Optimizasyonu alan adı seçimi, backlink, link wheel, Webmaster
Benzer yazılar