Hitler selamının anlamı?

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Hitler selamı nedir, kimler yapar

Filmlerde çokça gördüğümüz Hitler selamı vermek Almanya ve Avusturya’da suçtur. Bu yüzden bu selamı vermeden önce iki kere düşünün çünkü 1945'ten bu yana bu selamı veren herkes 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyorlar. Nazi Selamı veya Hitler Selamı, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi üyelerince Führer’e saygılarını, itaatlerini ve şükürlerini belirten selamlama şekliydi. Nazi Almanyası’nda halk ve askeri personel için zorunlu bir davranıştı.

Hitler selamıSelamı verirken sağ elin parmakları birleştirilir, sağ kol kafa hizasında ileriye kaldırılır, gökyüzünü gösterir ve avuç içi yere paralel şekilde “heil hitler” nidasıyla hazır ola geçilir. Hitler selamında lider sağ elini kaldırır, dirseğini arkada büküp avuç içini yukarı doğru açar ve karşısındakilere karşılık verirdi. Bu selamlama 1926 senesinde tüm parti üyeleri için zorunlu kılındı.

1936'da Berlin Olimpiyatları’nda Afganistan, Bermuda, Bulgaristan, Bolivya, Fransa, İtalya, İzlanda, Türkiye ve Yunanistan atletleri Adolf Hitler’e Hitler selamı vermişlerdir.
Heil Hitler

Hitler’i selamlarken almanların kullandığı bu ifade Sieg Heil kelimesinden geliyor. Bunun anlamıysa “Zafere seslen”dir. “Heil Hitler” sözünde ise “heil” kutsal manasındadır. Yani “Kutsal Hitler” ve “Yaşasın Hitler” olarak çevrilebilir.

1. Dünya savaşından sonra Almanların kayıplarını savaşmadan ger alabilen Adolf Hitler’e karşı duyulan sevgiyi simgeler.

Nazi Almanyası’nda bu selam sırasında “Heil Hitler” demek bir gelenek haline gelmiştir.
 

Son Konular

Üst