Huzur Sokağı kitabının özeti

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Huzur Sokağı dizisinin bir kitaptan uyarlandığını söylemiştik, bu kitap dizi ile aynı adı taşıyor ve yazarının adı Şule Yüksel Şenler.

Romanda müslümanlığı kendisine yol edinmiş bir adam ile dini islam ama müslümanlıkla hiçbir ilgisi olmayan bir kızın âşkını anlatıyor. Eski zamanlarda İstanbul’un batılılaşma, modernleşme sevdasından kurtulmuş küçük bir sokak varmış. Bu sokağın erkeklerinin hepsi cemaatten, kadınlarının hepsi ise başı kapalı, dinine düşkün insanlarmış. Bu sokakta üniversite öğrencisi Bilal (dizide karakteri Kutsi canlandırıyor) adında bir genç annesiyle birlikte yaşamaktadır. Bilal mahallenin gururudur. Kimya mühendisliği okumaktadır. Eğitiminin yanında çok terbiyeli ve ahlâklı bir geçtir. Bir gün bu huzurlu sokağın küçük çocuklarının oynadıkları boş, şirin araziye traktörler gelir ve orada bir bina inşa edeceklerini söylerler. Bu durumdan mahalleli memnun değildir.

Özellikle Bilal bu binanın yapılmasıyla mahalledeki kadın ve kızların o binaya taşınan sosyeteden etkilenip, onlara ayak uyduracağını düşünmektedir. Bu fikrini köyün imamına açar. Köyün imamı onun ne kadar dürüst bir çocuk olduğunu bilmekte ve başlarına gelecek büyük felaketin o da farkındadır. Mahallenin erkek, kadın ve kızları toplanır. Bu tehlikeden söz edilir. Mahalledeki herkes böyle bir şeyin olmayacağına söz verirler. Fakat binanın inşaatı bittiğinde bu binaya taşınanlar arasında sosyete kızı Feyza (dizi de Selin Demiratar hayat veriyor) da vardır. Bilal onu ilk gördüğü anda âşık olur. Feyza onu kendine aşık edip dininden döndürmek için büyük çabalar sarfeder. Bilal bir yandan onu severken bir yandan da dinine olan bağlılığıyla Feyza’dan uzaklaşmaya çalışır. Bir başkasıyla, kendi gibi dinine düşkün birisiyle evlenir. Feyza buna çok üzülür. Dadısının da yardımıyla yavaş yavaş İslamı anlamaya başlar. Bir süre sonra tamamen bir islam hanımefendisi olmuştur. İçkici ve zengin kocasından ayrılır. Kızı Hilal’i İslami şartlara çok uygun bir kız olarak yetiştirir. Yıllar sonra Allah, Feyza ve Bilal’i yeniden karşılaştırır. Ama çok farklı bir şekilde… Gerisini okuyun arkadaşlarım. Gerçekten çok güzel bir kitap… Ayrıca bir o kadar da sürükleyici
 
Üst