İç Kanamanın Nedenleri Nelerdir?

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
İç Kanama Neden Kaynaklanır?

İç kanama durumu oldukça tehlikeli durumlardan birisi olup tanımı ile ise doku ve organların vücut boşluklarında oluşmakta olan kanamaya denilmektedir. Bu iç kanamaların oluşabileceği yerler ise mide,kafa,beyin,kalp,kas dokuları ve iç organlarda olabilmektedir. Günümüzde bir çok kişi hayatını farkedilemeyen iç kanamalardan ötürü kaybetmektedir.Çoğu bildiği gibi damarlarımzın zaman içerisinde hasar görerek vücut boşluklarına kanın birikmesi ile iç kanamalar olabilmektedir. İç kanama çok var ise hemen müdahale edilmesi söz konusu olacaktır ki daha iler bir iç kanama mevcut ise müdahale edilemeden kişi hayatını kaybedebilir.

İç Kanamalar Neden Olur

Bir çok nedenden ötürü olabilmektedir.Bunlar travmalar ,kazalar ,yüksek tansiyon, ciddi yaralanmalar , mide hastalıkları, damar tıkanıklığı gibi bir çok etken iç kanamalara neden olabilir.Tabi ki buna yapılacak olan bir erken müdahale ile hayat kurtarılabilmektedir.


İç Kanama Belirtileri

Bu tanıyı koymak o kadar da kolay olmayabiliyor ki anlaşılabilmesi oldukça zordur.Gizli bir kanam sonucu ortaya da gelebilmektedir.Bazı iç kanama belirtileri ise ani baş ağrısı, kusma, bulantı, bilinç kaybı , kol ve bacaklarda halsizlik, görme kaybı gibi durumlar iç kanama belirtileri olabilmektedir.

En iyi teşhisi ise karın bölgenize uygulayacak olduğunuz basınç ile anlayabilirsiniz.Bunun için ise karnınıza baskı uygulayın bu sırada ağrı ve sert görülüyor ise bir iç kanama belirtisi olmaktadır ki yukarıdaki saydıklarımız var ve karnınızda bu ağrılar var ise hemen doktorunuza başvurun.
 
Üst