Jackson Pollock Eserleri

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Jackson Pollock Eserleri Nelerdir?

Soyut dışavurumcu tarzı ile 20. yüzyılın en önemli ressamları arasına girmiş olan Jackson Pollock, damlatma tekniği ile boyaların karıştırılması, fırça uygulamaları gibi geleneksel kullanımlardan kaçınmıştır. Oldukça büyük boyutlu tuval bezlerini yere sererek boyayı adeta savurarak, yer yer damlatarak ve fırlatarak aksiyon ya da hareket ismi verilen resimlere imza atmıştır. Bu sıra dışı Jackson Pollock eserlerive 'bad man' imajına istinaden 'Jack the Dripper' lakabını almıştır.

1912 Amerika doğumlu olan Jackson Pollock, resime kattığı beden, performans ve süreç sanatından ötürü seçkin resim galerilerinden ve koleksiyonerlerden farklı resimler yapması ile ilgili baskı görmüş ve alkol ile ilgisini artırarak bağımlılık sürecine girmiştir. Alkol sorunu ile daha da karamsarlaşan Jackson Pollock eserlerifigüratif öğelerle beslenmiştir. 1956'da kendi aracı ile yaptığı trafik kazasında vefat etmiştir.


Ed Harris'e Oscar kazandıran 'Pollock' isimli film ile Jackson Pollock eserleritanıtılarak, aksiyonlu hayat hikayesi anlatılmıştır.
 
Üst