Kabızlıktan Nasıl Kurtulurum?

Network

Yönetici
Yönetici
Yönetici
#1
Kabızlıktan Nasıl Kurtulurum? Kabıs Olmadan Önce Yapılması Gerekenler?

Kabızlık genel olarak bir çok kişide görülen sorunlardan olmaktadır.Özellikle bunun ortaya çıkış nedeni sindirim sistemi rahatsızlıklarından olmaktadır. Kabızlıkta tuvalet ihtiyacınızı zor bir şekilde karşılıyor olmanızdır.Bunun ile birlikte ağrılar çekmenizde karnınızın ağrımasına sebebiyet vermektedir. Hatta karnınızda normalden fazla bir şişlik görebilirsiniz.Bri çok kabızlığı giderici ve azaltıcı yöntemler denenebilir sorunlarınızın önüne geçebilirsiniz.

Kabızlığınızı azaltmak ve biraz daha önüne geçebilmek için öğünlerinizde mutlaka salatayı bol miktar da tüketmeye özen gösterin bu sindirim sisteminizin daha çok çalışmasına yardımcı olacaktır. Bu şekilde sağlıklı bir şekilde tuvalete çıkabilirsiniz ki bu dönem katı besinler tüketmemeye özen gösterilmelidir. Gün içerisinde 3 porsiyon şeklinde meyveler tüketin özellikle üzüm,kuru erik,portakal,şeftali gibi meyvelerin tüketimi ile sindirim sisteminizi destekleyiniz.

Kabızlıkta tüketilmesi gereken besinler;

- Bağırsakların çalışabilmesi için gün içerisinde 2 litre su içilmeli

- Şalgam,kereviz,havuç,ıspanak,marul gibi biraz sebze tüketimine özen gösterilmeli

- Mutlaka bu süre içerisinde kola,kahve,çay gibi kafeinli içeceklerden uzak durulmalı

- Patates kızartması gibi kuru yiyeceklerden uzak durulmalı

- Gün içerisinde kefir içebilir , yoğurt yiyebilirsiniz

- Papatya çayı, anason, yeşil çay gibi gün içerisinde sabah ve akşam bir bardak tüketmeniz sindirim sisteminizi rahatlatır

- Hareketsizlik bu konuda başta olmaktadır. sindirim sisteminizi hareket ederek çalışmasın destek olabilirsiniz

Eğer bu kabızlık durumu sizlerde 2 haftadan uzun bir süredir var ise mutlaka bir uzman doktoara gözükmeniz gerekmektedir.Ciddi bir durum söz konusu olabilir doktorunuz size neler yapmanız gerektiğini açıklayacaktır.
 

Son Konular

Üst